26. července 2021 14:15
Adam Vala

5 věcí, kterých jste si možná nevšimli v traileru Duny: Co dělá obří písečný červ?

Sci-fi událost roku si konečně získala velkou pozornost. Ne všechno je ale v nové upoutávce takové, jak se na první pohled zdá...

Nový trailer na filmovou adaptaci Duny spisovatele Franka Herberta musel fanoušky potěšit. Ačkoliv ne všechno bude zcela v souladu s knihou (řešila se například vtipná vsuvka Jasona Momoy alias Duncana Idaho při jeho pomrknutí směrem k hlavnímu hrdinovi), v mnoha ohledech zůstává film Denise Villeneuvea oblíbené sáze věrný. Samotný trailer je pak poněkud divokou směsicí obrazů, ve kterých jste si nemuseli všimnout všech detailů, případně si některé scény můžete vykládat trochu jinak, než jak je filmaři s největší pravděpodobností zamýšleli. Nabízíme vám proto přehled 5 věcí, které nás zaujaly a díky kterým se na legendární příběh Paula Atreida ohromně těšíme.

1) Písečný červ se neklaní

Krátce po zveřejnění traileru se mezi fanoušky začalo řešit, proč v závěrečné scéně nepokračuje písečný červ v pronásledování hlavního hrdiny. Co víc, zdálo se, že se obrovská hlava plná dlouhých špičatých zubů Paulovi klaní, díky čemuž nebylo daleko k přesvědčení, že červ cítí, s kým má tu čest. Pravda je ale mnohem prozaičtější, než by se mohlo na první pohled zdát. Scéna, ve které Paul se svou matkou uniká před červem, je v knize velmi dobře popsaná – zejména proto, aby čtenář pochopil, jakým způsobem vnímají červi otřesy a pohyb písku, podle kterého si vyhledávají svou kořist. Scéna končí úprkem obou zmiňovaných a jen těsným vyváznutím Paula, na kterého už čeká jeho matka. Červ tak místo poklony jen zklamaně uznává, že se na pevné podloží už vydat nemůže a přichází tím o chutnou svačinku, kterou v jeho očí dva šťavnatí živočichové rozhodně jsou. Takže žádná poklona, žádné uznání. Vzhledem k tomu, co se bude dít v příběhu později, by naopak červi udělali všechno pro to, aby Paula zlikvidovali. Ale více prozrazovat nechceme.

2) Nepřesné vize budoucnosti

S přihlédnutím k tomu, že trailer začíná Paulovou vizí, v níž vystupuje postava Chani v podání herečky a zpěvačky Zendayi, může se zdát, že Paul vnímá budoucnost velmi přesně a v jasných obrysech. Ani to ale není pravda a skutečnost je mnohem zmatečnější. Paul má sice schopnost nahlédnout na věci budoucí, je však schopný vnímat mnoho verzí budoucnosti, mezi kterými musí najít tzv. zlatou cestu. Věcí, které vidíme v traileru, tak vůbec nemusí ve finále odrážet to, co se stane ve filmu, případně jaká verze budoucnosti nastane. Mějte se proto na pozoru a nenechte se zmást tak snadno. Ostatně, i samotného Paula někdy realita pořádně zaskočí.

3) Ornitoptéry na scéně

Ačkoliv jsme je mohli zahlédnout už dříve, až nový trailer poskytuje plnohodnotnější pohled na dopravní prostředek, který se na planetě Arrakis používá s takovou samozřejmostí jako letadla na Zemi. Jedná se o stroje podobné vrtulníkům či menším letadlům, které však mají pohyblivá křídla. Ty jim propůjčují vzhled vážky, ale především důležité letové vlastnosti, jako je kolmý start, možnost vznášet se na místě, případně rychle měnit směr. Málokdo už však ví, že tento vynález nepochází přímo z hlavy spisovatele Franka Herberta. Ornitoptéry totiž skutečně existovaly, byť se prokázalo, že jde o slepou větev letectví. Zabývali se jimi nicméně průkopníci na začátku 20. století, včetně pardubického vynálezce Artura Krause. I on však musel po nezdařilých pokusech připustit, že tudy cesta nevede, což ale na druhou stranu není limitem pro kvalitní vědecko-fantastický příběh.

4) Posvátný krispel

Ačkoliv fanouškům tento záběr patrně neušel, filmaři chtěli nechat nahlédnout na čepel krispelu – nože, který je vytvořen ze zubu písečného červa. Pro Fremeny, kteří na planetě Arrakis žijí a ani trochu se jim nelíbí, že k nim někdo přilétá těžit melanž, je to nůž posvátný a nemá ho u sebe jen tak někdo. Paul má však štěstí, nebo lépe řečeno svou matku, a nutno uznat, že tahle strašidelná věcička umí otevírat dveře. Aniž bychom chtěli dál prozrazovat příliš, jde o záchvěv štěstí, které se jinak Paulovi čelem příliš ukazovat nebude. Na druhou stranu, traduje se, že poté, co je krispel vytažen z pochvy, nesmí se do ní vrátit dřív, nežli okusí krev. Což ani s výcvikem, který se Paulovi dostal, nemusí být zrovna snadný úkol.

5) Když Bene Gesserit ví

Záběr jedné scény z traileru Duny míří na vyslance padišáha imperátora, který vítá na planetě Arrakis rod Atreidů. Je obklopen postavami v maskách, které náleží matriarchálnímu řádu Bene Gesserit, ze kterého vzešla i Paulova matka Jessica. Vykazuje se ovládáním zvláštních schopností a setrvalou snahou najít Kwisatze Haderacha, muže, který je schopný stejně jako Ctihodná matka uspět ve zkoušce Vodou života, a získat tak přístup ke zděděným vzpomínkám – nikoliv však pouze z ženské části, ale i z té mužské, což je příslušnicím Bene Gesseritu zapovězeno. Kwisatz Haderach by byl pohledem řádu nadčlověk a současně i ideální kandidát na imperiální trůn. Jak ovšem Sesterstvo později zjistí, člověk by si měl dávat větší pozor na to, co si přeje. Mohlo by se to totiž splnit...

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom