23. července 2021 01:33
Adam Vala

Duna: Nejočekávanější sci-fi trhák letošního roku se představuje ve velkolepém a drsném traileru

V nové upoutávce na očekávanou a dlouho odkládanou sci-fi režisér Denis Villeneuve prokazuje, že koření musí proudit.

Nejznámější román amerického spisovatele Franka Herberta se dočkal další filmové adaptace. Ačkoliv snímek postihl odklad kvůli pandemii koronaviru, premiéra naplánovaná na 14. října 2021 se už nezadržitelně blíží a filmaři usoudili, že je čas fanoušky náležitě odměnit. Bezmála tři a půl minuty dlouhý dárek v podobě výživného traileru vás vezme na pouštní planetu Arrakis za všemi hrdiny i padouchy tohoto díla a snad i ty největší pochybovače přesvědčí o tom, že režisér Denis Villeneuve ví, co dělá.

Čtenářům knižní předlohy budou jednotlivé scény nového traileru dávat absolutní smysl, všem ostatním se pokusíme osvětlit některé z detailů, aniž bychom zbytečně prozrazovali příliš. Jak už uvádíme výše, příběh Duny se odehrává na planetě Arrakis, která by zřejmě zůstala bez povšimnutí, kdyby se na ní netěžila melanž, vzácné koření, prodlužující lidský život a sloužící Kosmické gildě k navigaci vesmírem. Na Arrakis přilétá vévoda Leto Atreides s celým svým dvorem, který dostává planetu do správy od Imperátora. Za vším ale stojí vysoká politická hra a také svár Atreidů s rodem Harkonnenů, který se táhne odnepaměti a je pro celý příběh klíčový. Hlavním hrdinou románu i chystaného filmu se pak stane Letův syn Paul, který se spolčí s pouštním národem Fremenů a pokusí se o zdánlivě beznadějnou bitvu jménem celé planety i vzácného koření.

Nový trailer většinu z těchto událostí předkládá a nechává detailněji nahlédnout na jednotlivé postavy, kostýmy či kulisy a zaposlouchat se při jejich sledování můžete do hudebního doprovodu v podání skupiny Pink Floyd. Kromě samotné planety a nekonečných dun spatříme v traileru i hlavní postavy, kterými jsou nad rámec vévody, Paula a jeho matky také fremenská dívka Chani (Zendaya Coleman), guvernér Rabban (Dave Bautista), mistr meče Duncan Idaho (Jason Momoa), válečný poradce Gurney Halleck (Josh Brolin) a celá plejáda dalších. V akci nicméně můžeme zahlédnout i místní vzdušný dopravní či transportní prostředek Ornitoptéry, prostor dostávají pochopitelně i filtršaty Fremenů, které jsou schopné recyklovat vzácnou vodu, a dojde i na souboj s osobními energetickými štíty.

Závěr traileru pak patří písečnému červovi, před kterým během noci, která všechno změní, prchá Paul na pevné podloží za svou matkou. Povšimněte si rovněž obřím jehlám podobných zubů, z nich se vyrábí nože pojmenované krispely, které jsou pro kolonii Fremenů posvátné, a i jeden takový krispel sehraje svou roli. Pokud nechcete čekat na premiéru a nejste zrovna fanoušci knih, doporučujeme vám starší filmovou adaptaci režiséra Davida Lynche z roku 1984. Ačkoliv podle nepolíbených tenhle film nezestárl zrovna s grácií, fanoušci ho považují za kult a vyhlíží novou adaptaci se značným očekáváním.

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom