17. června 2020 08:30

Čtyři krabice svobody: Slavný koncept řeší, kdy je oprávněné použití zbraní

Oprávněnost držení zbraní je palčivou otázkou v mnoha zemích. Ve Spojených státech mají docela jasno a nelze se jim vzhledem k pohnuté historii divit; u nás je ale situace o poznání jiná. Přesto se vyplatí slyšet o konceptu Čtyř krabic svobody.

Jaké jsou hranice demokracie a kam až může občanská společnost zajít při vymáhání svých požadavků? Pro někoho končí povinnost vhozením hlasovacího lístku u voleb, jiní jdou mnohem dál a nespokojí se s demonstracemi a podobně (většinou) mírumilovnými řešeními; stačí vzpomenout příklady sebeobětování Jana Palacha a dalších lidských pochodní. V zámoří je však dobře známý poměrně nekompromisní koncept, který se vyplatí znát – kdo ví, s kým se budete příště hádat v hospodě. Takže, co jsou Čtyři krabice svobody?

Čtyři krabice svobody

„Existují čtyři krabice svobody, jež by měly být použity v případě jejího ohrožení: krabice od mýdla, krabice s volebními lístky, krabice pro soudní porotu a krabice s náboji. Využívejte jich v tomto pořadí.“ Přesně tímto způsobem to nejspíš nikdo neřekl, ovšem nejčastěji bývá drsný výrok připisován americkému demokratickému politikovi Larrymu McDonaldovi. To je mimochodem velmi zajímavá postava, neboť přestože na přelomu 70. a 80. let minulého století působil ve Sněmovně reprezentantů za Demokratickou stranu, proslavil se velmi konzervativními názory. Jeho bratrancem byl slavný generál George S. Patton a až do své předčasné smrti zvažoval kandidaturu na prezidenta; namísto toho se však stal jediným kongresmanem, kterého během studené války zabil Sovětský svaz – náhodou totiž cestoval v letadle, které sestřelila sovětská stíhačka…

Vraťme se ale ke krabicím. Co podivná citace tedy znamená? Krabice od mýdla je terminus technicus spojený s právem na svobodný projev – v angloamerické kultuře byla vždy svoboda slova velmi důležitá a často se projevovala prohlášeními v parcích či jiných veřejných místech. Krabice od mýdla (soapbox) často sloužily jako podstavec, na který se ambiciózní řečník postavil a začal hlásat svá moudra. To je tedy první způsob, jak bojovat s ohrožením svobody – veřejně vystoupit. Dalšími dvěma možnostmi jsou samozřejmě volby a soud. Zde bychom mohli skončit, ovšem Američané jdou ještě dál, a kde končí pravomoci soudu, nastupuje občanská neposlušnost a potřeba vzít věci do vlastních rukou. S tím je spojeno vlastnictví zbraní a jejich použití. Čtyři krabice svobody tudíž představují prostředky se vzestupnou silou a zároveň i kontroverzností.

Držení zbraní tady a tam

Bez ohledu na McDonaldův pozitivní vztah ke zbraním, podobné úvahy provázely celé dějiny USA od jejích počátku. Nejvíce se o ně zasloužili černošští otroci během 19. století, jimž legislativa zrovna nakloněná nebyla, a tak jim mnoho jiných možností nezbývalo. Je samozřejmě otázka, nakolik se od dob abolicionismu změnila americká ústava a dodržování lidských práv obecně, tedy zdali jsou podobné koncepty v současné době vůbec oprávněné. Čtyři krabice se však v zámoří staly oblíbeným argumentem mnoha příznivců držení zbraní, dále i řady republikánských i konzervativních organizací. V našich zeměpisných šířkách není taková forma obrany příliš častá a taková skupina bratří Mašínů je značně kontroverzní i dnes. Každopádně je zajímavé se nad možnostmi demokracie zamyslet…

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom