1. října 2019 06:00

Co je lepší než peníze? Sex? Spánek?

Kdybyste si mohli vybrat, čemu dáte přednost – penězům, nebo sexu?

Život podle tabulek

Kašlu na to, nenechám si svůj život řídit excelovskými tabulkami,“ řekl mladý, kreativní a přiznejme, že ve svém oboru úspěšný Filip J. a odešel do nejistoty na volnou nohu. Do té doby trávil noci místo se svou přítelkyní prací pro korporátní společnost. I když dostal nabídku k návratu i finanční navýšení platu, nevrátil se.

Tento konkrétní případ jako by vypadl ze studie, kterou provedl britský National Centre for Social Research. Vychází z ní, že základem pro spokojený život je nejen kvalitní sex (ke kterému se ještě dostaneme), ale i dostatek spánku. Jakkoli je pro mnohé výše jejich konta ukazatelem úspěšnosti, pro vědce se onou metrikou stal zdravý spánek. A nejen pro ně, ale i pro tisíce Britů, kteří se studie zúčastnili. Nespavost je totiž až příliš častým doprovodným jevem stresu, který pramení z touhy dostát přemrštěným pracovním povinnostem, zvyšujícímu se tlaku anebo prosté touze vydělávat více.

Sex, nebo peníze a kariéra?

Příjmy měly jen malý vliv na to, jak dobře se lidé cítili, výzkumníci zjistili, že s nárůstem platů o 50 procent se zdvihne skóre dobrého zdraví o pouhých 0,5 procenta. Pro průměrného člověka by zlepšování spánku na úrovni někoho, kdo je na vrcholu indexu, bylo ekvivalentní tomu, že má více než čtyřikrát více disponibilních příjmů,“ píše britský The Independent, přičemž oním indexem je číselné skóre udávající kvalitu života. Velmi zjednodušeně řečeno, budete-li více vydělávat, ale hůře (neklidněji, méně) spát, kvalita vašeho života se paradoxně zhorší. Jedním z velmi stresujících faktorů se ukázaly obavy o zdraví blízkého příbuzného.

Nejen na internetových fórech jsou čím dál více slyšet nářky, že „současní muži baží více po kariéře, jsou stresováni možným neúspěchem, což se odráží na jejich chuti a kvalitě v sexuální oblasti“. Zatímco zvýšení příjmu z 12 500 liber na 50 000 liber se do výsledku pozitivně promítlo pouhými dvěma body, tak kvalitní sex poposunul jedince na „indexu štěstí“ hned o 7 bodů výše. Z šetření vyplynulo, že strádání a frustrace v sexuální oblasti vede k měřitelně významnému poklesu kvality života. Zdaleka se nejedná o četnost (v tomto případě množství zdaleka není všechno), ale o celkovou spokojenost s touto příjemnou, a jak se ukazuje pro spokojenost i velmi potřebnou stránkou života. Nepodceňujme sex a vztahy.

Vědci se dotazovali 8250 lidí, jimž kladli otázky o 60 různých aspektech jejich života včetně toho, jak se chovali a cítili. A jak dopadl Filip J. z úvodu našeho článku? Spí lépe a nespí sám, což se podle jeho vlastní slov („mám se super, kámo“) projevilo na kvalitě života. Pokud z výzkumu vyplývá něco obecně platného, tak fakt, že pokud špatně spíte a víte proč (stres z práce, strach z šéfa, termíny vypadající nesplnitelně na rozdíl od velmi „splnitelných“ postizích za jejich nedodržení), tak možná přichází čas na změnu. Změnu směrem ke zkvalitnění vašeho života.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky peníze životní styl spánek Sex sociologie

Populární filmy na Prima Zoom