29. srpna 2019 06:00

Chcete udělat rodiče šťastné? Odejděte z domu

Zajímavá studie ukazuje, jaká je role dětí, které odešly od rodičů. Jedním slovem... velká.

Češi ve výzkumu rodičovského hnízda

Němečtí vědci přišli se zjištěním, které je pro rodiče dobrou a zároveň špatnou zprávou: mít děti je učiní šťastnějšími, ale až ve chvíli, kdy potomci odejdou z domu. Píše o tom britský deník The Times s odvoláním na průzkum vědců z univerzity v Heidelbergu, kteří oslovili 55 000 lidí nad 50 let ze 16 evropských zemí včetně Česka.

Ptali se jich na jejich duševní zdraví, pocit pohody, rodinu a společenský život. Lidé, kteří měli děti, se jevili šťastnější, ale platilo to až pro dobu, kdy už s nimi jejich potomci nebydleli. Naproti tomu děti v rodině byly spojovány s nižší kvalitou života.

"Na otázku, jestli děti přinášejí štěstí, není jednoduchá odpověď. Záleží na stadiu života, v jakém se děti nacházejí," řekl The Times vedoucí studie Christoph Becker.

Role dítěte a role rodičů

Vědci zdůraznili, že jejich studie byla pouze pozorovací a nezjišťovala příčinu a následek. Becker a jeho kolegové se ale domnívají, že nepřítomné děti mohou rodičům pomoci překonat stresové události, protože jim poskytují pocit bezpečí, aniž přitom vyžadují neustálou péči nebo pozornost. "Role dítěte jako formy sociální podpory se může stát důležitá v pozdější fázi života jedince," napsali vědci ve studii, zveřejněné v časopise PLOS one.

Obecně podle vědců platí, že jak lidé stárnou, mít kolem sebe skupinu lidí, kterým lze věřit, je zásadní. Žít v manželství a mít blízké, s nimiž si lze promluvit o problémech, je spojováno s pocitem větší životní pohody. Nepřítomné děti tento pocit ještě umocňují, pokud se svými rodiči udržují dobré vztahy, dodal Becker.

Text: ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom