3. března 2019 18:00

Chcete být agent FBI? Musíte ovládat tyto zbraně

Snad v každé správné americké detektivce vytáhne při dramatické hudbě agent FBI osobní zbraň a vypálí. Zamysleli jste, se čím střílí?

Agent FBI jako nešikovný tanečník

Nemusíme rovnou do filmové akce za populárními agenty z Akt X, kde čas od času zbraň vytáhne zvláštní agentka Dana Katherine Scullyová a její parťák Fox William Mulder.

Pro myšlenku, čím agenti střílejí, není dokonce nutno ani stát se přímým aktérem nějakého zásahu FBI, někdy stačí být na diskotéce. Své o tom vědí účastníci taneční párty v Denveru, konkrétně v klubu Mile High Spirits, kdy tam agent FBI při tanci předváděl salto, při kterém mu vypadla pistole. Když ji zvedal, vystřelila. Nevěříte? Podívejte se na toto video. I když má na videu rozostřený obličej, nakonec se ukázalo, že šlo 29letého agenta Chase Bishopa. Nejspíše porušil bezpečnostní pravidla a pistoli měl odjištěnou.

Nová munice

Když už policista musí použít osobní zbraň, má ji nabitou municí, kde je jádro pevně spojeno s pláštěm, tzv. bonded ammunition. To v praxi znamená, že nezpůsobí poškození tkáně fragmentací. Aktuálně muži a ženy ve zbrani a na výplatní pásce, tedy zhruba 13 000 speciálních agentů FBI, budou postupně fasovat nově zaváděnou munici 13 000 Winchester PDX1. Má olověné jádro a měděný plášť, který má dobrou „zastavovací“ schopnost a zároveň neprochází tělem, to znamená mnohem menší riziko, že dojde ke zranění střelou, která do někoho narazila.

Výzbroj agenta FBI

Samotná FBI udává, že základní zbraní je nově glock 19 M se střelivem 9 x 19 mm. Její základním atributem je nejen spolehlivost, ale i dobře kontrolovatelný zpětný ráz, což má vliv na přesnost střelby, a možnost rychlé palby. Oblíbená a standardně používaná je i „pumpovací“ brokovnice Remington 870 P, která patří mezi nejpoužívanější brokovnice v ozbrojených složkách. V základní variantě má 7 nábojů ráže 12. Brokovnice má pro laika poněkud zvláštní způsob označování ráže. Ta neoznačuje průměr hlavně, jak tomu je u ostatních palných zbraní, ale množství olověných kuliček stejného průměru vyrobených z jedné anglické libry olova (0,453 kg), které projdou suvně vývrtem hlavně.

Čím více koulí se ze stejného množství olova udělá, tím jsou koule menší, což znamená, že u ráže brokovnice větší číslo značí menší průměr hlavně. V případě ráže 12 jde o vývrt hlavně o průměru 18,53 nebo, chcete-li, .729 palce. Agenti FBI si nejen ve filmu, ale i ve skutečnosti, nevystačí jen s krátkými palnými zbraněmi, takže nikoho nepřekvapí, že mají ve své výzbroji i karabiny. Současnou klasikou je M4, tedy zkrácená verze populární útočné pušky M16A2, s níž má 80 % shodných dílů a která ve válce ve Vietnamu ze začátku stála za smrtí amerických vojáků. První modely „em šestnáctky“ byly zprvu dost nespolehlivé, zasekávaly se. Nicméně tohle už naštěstí patří historii.

A poslední informace se netýká výzbroje, ale výstroje agentů. Zaujaly neprůstřelné vesty vyráběné u nás, konkrétně firmou Moira. FBI není první, koho neprůstřelné nenápadné vesty zaujaly. Nadchla i kolumbijskou protidrogovou jednotku Gaulla, která měla problém s tím, že pokud infiltrovala agenty do drogových kartelů a oni objevili, že agent má neprůstřelnou vestu, byl okamžitě zastřelen. Vesta z Moiry je opravdu nenápadná. Dost možná, že u FBI budeme mít i my své „želízko v ohni“.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom