Proč mají červenec a srpen shodně 31 dnů? Mohou za to dva egoisté, únor byl okraden
Tušíte, proč mají červenec a srpen 31 dnů, i když následují po sobě? Stojí za tím osobní ambice dvou římských velikánů.
Dva význační muži zlaté éry Římské říše – válečník, spisovatel a diktátor Gaius Julius Caesar a jeho prasynovec, první římský císař Augustus – mohou za to, že prázdninové měsíce červenec a srpen mají oba shodně 31 dnů.
Jak se bude jmenovat?
Až do příchodu císařství se rok ve starém Římě dělil na 12 měsíců a začínal v březnu. Měsíce se buďto číslovaly – odtud pocházejí názvy listopadu (mensis November aka devátý měsíc) nebo prosince (mensis December aka desátý měsíc) –, nebo se nazývaly podle bohů a bohyň římského pantheonu (třeba březen, latinsky mensis Martius, podle boha války Marta).
O tom, že by se mohly měsíce jmenovat podle lidí, přesněji řečeno podle význačných představitelů římské republiky a později římského císařství, nikdo neuvažoval. Tedy až do příchodu Gaia Julia Caesara k moci (žil v letech 100–44 př. n. l.).
Caesarův měsíc
Caesar využil pravomocí, které mu dávala funkce nejvyššího kněze (Pontifex maximus), a v roce 46 př. n. l. (s platností od roku 45 př. n. l.) zavedl kalendář, který se po něm nazývá juliánský. Měl 365,25 dne a každý čtvrtý rok byl stejně jako dnes přestupný. Měsíce se 30 a 31 dny se střídaly, jen únor měl dnů 29.
Čtěte také: Éru gladiátorů ukončila vražda v Koloseu. Proč se bojovníci snažili v aréně nezabíjet?
A když už byl v tom, nechal Caesar jeden z měsíců pojmenovat po sobě. Šlo o bývalý pátý měsíc (mensis Quintilis) starého římského kalendáře, který se nově jmenoval mensis Julius, tedy Juliův měsíc, pro nás červenec. A vyšlo na něj 31 dnů.
Jak zkrátit zimu
Krátce poté byl Caesar zavražděn (15. března roku 44 př. n. l.) a na scénu přichází jeho prasynovec Gaius Iulius Caesar Octavianus, známý jako Oktavián. Historie si ho ale pamatuje spíše jako prvního římského císaře Augusta (27–14 př. n. l.). Na jeho počest římský senát rozhodl pojmenovat dnešní 8. měsíc mensis Augustus. A aby nebyl se svými 30 dny oproti Caesarovu červenci nedůstojně kratší, přidělili mu senátoři den navíc. Kde ho vzali? Jednoduše – zkrátili únor. Je přece mnohem lepší mít delší léto, než zimu…
Zdroj: Royal Museums Greenwich / India Times