6. října 2019 06:00

Černý kašel v Česku? Ano, je tady

Černým kašlem u nás každoročně onemocní stovky lidí. Kde ho můžete chytit?

Černý kašel z tramvaje? Proč ne

Začněme nejprve tou špatnou zprávou, dobrá bude následovat. Černý kašel se roznáší kapénkovou infekcí, jde o vysoce infekční onemocnění, takže skutečně ho skutečně můžete „chytit“ v tramvaji, což se občas dokonce stane. Bordetella pertusis je bakterie, jež se pro proniknutí do dýchacích cest přichytí na řasinkový epitel, kde následně začne produkovat toxin. Postižený začne silně kašlat, někdy až nepřirozeně chraplavě, vykašlává hlen a trpí vysokými horečkami, které mohou dosáhnout až čtyřicetistupňových hodnot. Teď ta dobrá zpráva – děti jsou proti chorobě povinně očkovány, a tak by nemoc měla být časem na našem území eliminována.

Jsme očkovaní, a přesto nemocní? Kde se stala chyba

Jakkoliv je černý kašel nakažlivý a nebezpečný, pro naši populaci je z hlediska úmrtnosti mnohem horší „obyčejná“ chřipka, která má každoročně na svědomí až 2000 lidí. Stačí vzpomenout pandemii španělské chřipky, kdy během let 1918–1920 celosvětově zemřelo 20–40 milionů lidí. I když jsou u nás děti očkovány, není imunita celoživotní a v pozdějším věku je možné černý kašel dostat. Ročně černým kašlem onemocní 30–50 milionů osob a lékařská zařízení upozorňují, že nemoc je opět na vzestupu. Očkování, se kterým započalo roku 1958, se doporučuje během života ještě jednou zopakovat. Jelikož jde o onemocnění rozšířené v rozvojových zemích, doporučuje se očkování i cestovatelům. Ostatně nejlépe jeho rozšíření ilustruje níže publikovaná mapka.

Austrálie v roce 2009 hlásila kolem 10 000 případů, USA hlásily ve 20. století taky nárůst. Když v roce 2012 vypukla epidemie ve Washingtonu, bylo jen v dubnu a květnu hlášeno 3308 případů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že jen v roce 2002 ušetřilo očkování zhruba půl milionu životů. Samotná bakterie byla popsána roku 1906, a vzápětí bylo vyvinuto očkovací sérum, která bylo dále rozpracováno. Nemusíte umět anglicky, abyste pochopili následující video. Nazelenalé „pásky“ jsou řasinky, na které se chytají bakterie. A slyšíte ten těžce chraplavý kašel, který podle některých připomíná kokrhání.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom