8. února 2017 06:00

Bill Gates varuje: vím, co způsobí téhle civilizaci gigantické problémy. Bude to bioterorismus?

Největší hrozbou už nejsou atomové zbraně, ale ...

V polovině ledna se konalo mezinárodní ekonomické fórum ve Švýcarském Davosu. Ti opravdu důležití řečníci se tam ale věnovali významnějším záležitostem, než je proudění dolarů.

S velmi naléhavým projevem v Davosu vystoupil nejbohatší člověk planety Bill Gates. Varoval všechny přítomné, že všichni podceňujeme riziko terorismu – které je mnohem větší než kdykoliv předtím. Mohou za to moderní technologie, které jsou stále dostupnější, lacinější a současně mocnější. Mohou se dostat do rukou nepovolaných a rizikových osob, organizací nebo států a napáchat obrovské množství zla.

Gates vyzval státy i soukromé organizace, aby se připravily na potenciální útoky bioteroristů. „Jak by taková globální připravenost měla vypadat, to je otázkou na budoucí diskuse,“ uvedl Gates. „Je moc těžké posoudit, jaká je pravděpodobnost bioteroristického útoku, ale jeho potenciální ničivost je obrovská, hrozně obrovská,“ dodal americký multimiliardář.

Pokud se někdo na tomto světě vyzná v neuvěřitelných možnostech, ale i rizicích biotechnologií, je to právě Bill Gates. Již řadu let se jim výrazně věnuje jak pracovně, tak především ve své nadaci „ Bill and Melinda Gates Foundation“, kterou provozuje společně se svojí ženou. Cílem jejich snah je vyvíjet nové vakcíny a bojovat proti nemocem, jež snižují délku i kvalitu života po celém světě. Nejvíce prostředků věnovala tato nadace na výzkum léků proti malárii. Gates díky tomu vidí pod pokličku těch nejlepších světových pracovišť, kde se dějí biotechnologické zázraky.

Podobně jako Gates vidí problém i americká administrativa. Ještě v listopadu roku 2016 zveřejnil „US President’s Council of Advisors on Science and Technology“ doporučení, v němž radil Baracku Obamovi, aby zcela překopal národní strategii v obraně proti biologickým hrozbám. Tou novou hrozbou je podle amerických stratégů CRISPR. O co jde?

Ve svém článku na našem webu ho popularizátor vědy Ladislav Loukota popsal takto: „Nejnovější nástroj na editaci genů jménem CRISPR/Cas9 je všeobecně přijímán jako technologie, která změní svět. Za pouhé 4 roky od svého vyvinutí CRISPR otevřel nové možnosti výzkumu lidského DNA, léčby genetických chorob i rakoviny. Nové objevy se díky němu objevují doslova každý den – loni vyšlo na toto téma přes 10 tisíc studií! Zároveň se ovšem začínají vyskytovat i plány aplikace CRISPR mimo medicínu, A a historie ukazuje, že se bude jednat o příští velkou kontroverzi, která zastíní i tu s GMO potravinami."

CRISPR je nástroj, který umožňuje dělat s DNA prakticky cokoliv, tedy například i měnit bakterie a viry tak, aby proti nim nebylo obrany... Některé think-tanky pokládají tyto genetické zbraně za mnohem nebezpečnější než atomové – mohou ničit, aniž by kdy byl odhalen jejich tvůrce, kromě samotných lidí třeba s nějakou zvláštní genetickou vlastností mohou napadat i zásoby potravin, hospodářská zvířata nebo třeba rozkládat ropu... Doposud byly všechny podobné hrozby jen hypotetické, ale bohužel, jak varoval i Bill Gates, stále rychleji se stávají reálnou hrozbou...

Text: MK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom