1. prosince 2020 15:26

Auto Škoda jako filmová hvězda. Znáte všechny filmy, v nichž škodovky zářily?

Slavná automobilka Škoda se dostala do mnoha filmů, a to nejen tuzemského původu. Zavzpomínejte na několik filmových hitů, jež jsou s vozy Škoda neodmyslitelně spjaty.

Být superstar stříbrného plátna, jako jsou James Bond, četník ze Saint Tropez či Mr. Bean, není jen tak. Ke slávě jim pomohly nejen jejich jedinečnost, osobní šarm a talent, ale také jejich motorizovaný parťák. A platí to i o vozech Škoda – zahrály si téměř v každém snímku, který na české filmové scéně něco znamená. Vybavíte si filmy, ve kterých škodovky sehrály svou nezapomenutelnou roli?

Škoda 724 Super Sport – Upír z Feratu

Toto sexy auto je absolutní filmovou superhvězdou – navíc se silným příběhem. Škoda 110 Super Sport vyvolala první rozruch na autosalonu v Bruselu v roce 1972. Nejen na její podobě, ale především na celkové stavbě se designéři a konstruktéři opravdu vyřádili. Výsledkem byl na tu dobu zcela unikátní futuristický vzhled. Tenhle sci-fi model by náramně slušel třeba právě Jamesi Bondovi. Auto budoucnosti mělo vpředu vyklápěcí rampu se šesti výraznými světlomety, a zadek zdobilo dokonce šestnáct světel, která vypadala jako raketové trysky. Jenže to byl teprve začátek tohohle aerodynamického úletu pro dva krutopřísné jezdce.

Málokdy se podaří vyrobit model, který působí afrodiziakálně na muže i na ženy. Kromě toho, že mělo motor vzadu a pohon na zadní kola, se dveře spolu s čelním sklem odklápěly nahoru, což vezme za srdce každého, ať už jste motorističtí fandové, nebo ne. A přesně tohle žihadlo si v roce 1981 pro svůj film Upír z Feratu vybral režisér Juraj Herz. Emoce snímek vyšrouboval ještě výš, když na návrh Theodora Pištěka (pozdější nositel Oscara za film Amadeus) karosérii přelakovali z původní elegantní bílé na tajemnou černou s červenými proužky. Motor vymodelovali do podoby srdce nadpozemského netvora, jehož pohonem není klasický benzín, ale lidská krev. Dnes je autíčko k vidění v expozici muzea značky Škoda.

Škoda 100 – Hogo fogo Homolka

„Teď teprve jsme hogo fogo rodina, to je málo platný. Teď teprve nám patří svět!“ Tahle hláška z druhého dílu legendární komediální trilogie o pražské maloměšťácké rodině, která se celé dny zabývá malichernými problémy, z nichž pak vznikají bizarní hádky, mluví za vše. V této epizodě se skutečně vedle Heduš, Ludánka, babi Homolkové a dědy Homolky, jehož filmovým kostýmem byl nezapomenutelný bílý nátělník, stalo hlavním live motivem auto. Dnes je vůz v garáži běžnou záležitostí, ale tenkrát byla jeho koupě událostí, o které se mluvilo nejen v rodině, ale často i v celé ulici několik týdnů. Škoda 100 lámala rekordy v oblíbenosti. Byl to první typ, kterého se vyrobilo více než milion kusů a ještě se blýskl v zahraničním filmu – nejednalo se o žádnou lacinou rychlokvašku. Sice krátce, ale přece se „stovka“ mihla ve filmu Četník a četnice.

U kříže směrem na Strážovice se zase kochal pan doktor Skružný ve filmu Vesničko má středisková, který byl nominován na Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Právě tady ho také srazila jeho špatně zabrzděná škodovka. Rudolf Hrušínský si v památném filmu na špatného řidiče nemusel vůbec hrát. On jím totiž ve skutečnosti také byl. Proto v reálném životě řídila jeho manželka. Tato role pro něj tak znamenala usednout znovu za volat skoro po třiceti letech. Nejenže pan Hrušínský oprášil své řidičské schopnosti, ale ještě autu vdechl takovou duši, že se ho nešlo zbavit ani po natáčení, i když nebylo v nejlepší kondici. Zakoupila si ho totiž jedna z obyvatelek Křečovic, kde se komedie natáčela, a silnice s ním brázdila dalších čtrnáct let.

Škoda 120 – Vrchní, prchni!

Snímek Vrchní, prchni! o falešném číšníkovi rozhodně patří do zlaté pokladnice českého filmu. Automobilovou superstar je tu sice hadrák Velorex, ale pořádně se zde blýskla i škodovka. Může za to jedna z nezapomenutelných hlášek: „Stěrače stírají, ostřikovače stříkají.“ Tady je vidět, že stačí jedna dobře mířená věta – a Škoda 120 měla o věčnou slávu postaráno. Za její volant usedli herci i v mnoha dalších filmech, jako jsou například Kamarád do deště či Slunce, seno jahody. Teď ovšem pozor! Akční krimiseriál z prostředí speciálního oddělení britské policie CI5 v čele s Raymondem Doylem, Wiliamem Bodiem a Georgem Cowleym, hltal každý od patnácti výše. A i zde se v jednom díle představila naše dobrá „stodvacítka“.

Škodovka v bondovce

Hvězdná filmová kariéra škodovky zářila za socialismu a podařilo se jí proniknout i do filmového světa za železnou oponou. Ani po jejím pádu z filmových pláten rozhodně nezmizela, kvalita si vždy najde cestu do světa, a to se podařilo i této české značce. Proto Škodu Superb Haorui může všímavé oko zahlédnout i v bondovce Skyfall s Danielem Craigem.

Celý článek si můžete přečíst ve speciálu Škoda Auto, příloze zimního vydání magazínu Prima ZOOM, které je právě v prodeji. Případně si časopis můžete předplatit na webu SEND.cz.

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom