Astronomové objevili v naší sluneční soustavě neznámý měsíc!
A pak že ji známe celou a dobře!
Říkáte si, že sluneční soustavu známe jako své boty? Neznáme, pořád nás má čím překvapit, třeba novým měsícem, obíhajícím okolo jednoho z transneptunických objektů.
Když přijde na počty, je ve sluneční soustavě pořádný zmatek. Měli jsme devět planet, od roku 2006 máme po přesném zadefinování, co je planeta, planet osm. Jenže pak to chvíli zase vypadá, že devět, jen devátou není Pluto… zkrátka je v tom trochu zmatek. Ale nebojte se, teď panuje shoda, že planet je skutečně osm.
Když jde o měsíce, je situace snad ještě horší. Merkur a Venuše naštěstí nemají žádný a Země má jen jeden. Mars se dvěma měsíci, Phoebem a Deimem, je taky docela slušně vychovanou planetou, ale jakmile se posuneme dál, k plynným obrům a ledovým světům, počty měsíců exponenciálně rostou, a s nimi i zmatky v jejich počtech, a tak se častěji než s přesným počtem, setkáme s prohlášeními jako ‘Jupiter má rodinu měsíců čítající více jak šedesát objektů’. Aby toho nebylo málo, tak s lepší a lepší technikou začínáme objevovat měsíce u těles, která jsme dříve považovali za příliš malá k jejich hostování. Jenže když se nad tím zamyslíte, překvapivé to není, však když jsme Pluto ještě považovali za planetu, byli jsme srozuměni s tím, že má souputníka jménem Charon (ve skutěčnosti má Pluto pět měsíců, o kterých víme).
Pluto a jeho rodina souputníků. Autor: H. Weaver (JHU/APL), A. Stern (SwRI), a HST Pluto Companion Search Team.
Nejnovější objev se odehrál právě v Kuiperově pásu. Hlavním protagonistou je trpasličí planeta Makemake (vyslovujeme ‘makemake', bez anglických akcentů). Makemake je největším známým objektem v Kuiperově páse a druhým nejjasnějším transneptunickým tělesem. Mezi několika největšími objekty Kuiperova pásu byla Makemake jedinou trpasliší planetkou, která neměla měsíc. Vědci to připisovali klidné historii planetky, která pravděpodobně neprošla žádnou větší srážkou. Jenže když se tři ze čtyř největších transneptunických objektů chovají nějak a jeden tak trochu jinak a nezapadá, je to vždycky podezřelé. Tak se tým amerických vědců rozhodnul zaměřit na Makemake Hubbleův vesmírný dalekohled. Ten v dubnu roku 2015 pořídil několik snímků planetky. Dohromady na ni koukal skoro čtyři hodiny. Na prvních pozorováních je zřetelný jakýsi malý objekt v blízkosi Makemake. Makemake stejně jako ostatní planetky obíhá okolo Slunce, a tak se posunuje vůči hvězdnému pozadí. Ukázalo se, že onen malý objekt se posunuje spolu s planetkou. Jenže to vůbec není důkaz existence měsíce.
Snímky transneptunického tělesa Makemake z Hubbleova vesmírného dalekohledu. Červená šipka ukazuje, který z objektů je měsícem S/2015 (136472). Autor: HST, Parker et al.
Vědecký tým se rozhodnul pro jistotu prozkoumat všechny možnosti, včetně té, kdy by se mohlo jednat o další, menší a dosud neznámý, transneptunický objekt, co se čirou náhodou ocitnul v zorném poli. Ukázalo se, že pravděpodobnost takové náhody je jedna ku deseti milionům. Největším problémem celé detekce bylo, že na některých snímcích to vypadalo, že objekt je a na dalších, že není. Vysvětlení je nakonec docela jednoduché. Vypadá to, že měsíc (pro tuto chvíli pojmenovaný S/2015 (136472)) se většinu času drží velmi blízko Makemake, která jej jednoduše zastíní. Takový měsíc je totiž navíc krásně konsistentní s podivuhodnými pozorováními teplot Makemake, které pořídily satelity Spitzer a Herschel. Ty naznačovaly, že tepelné záření by se mělo skládat ze dvou komponentů. Jediným problémem téhle teorie zůstává fakt, že chemické složení obou komponentů se zdá být rozdílné. Nicméně je možné, že Makemake malý měsíc jednoduše zachytila, že nevznikl kolizí, jak je tomu u jiných transneptuníckých objektů.
Vizualizace některých transneptunických objektů. Autor: Wikimedia common.
Pozorování je zatím tak málo, že nevíme prakticky nic o oběžné dráze nového měsíce, ani o jeho hmotnosti. Vědecké týmy na tom nicméně pracují dnem i nocí, tak doufejme, že se brzy dozvíme o novém měsící více informací a dočkáme se snad i lepšího jména.
Jana Poledniková