4. března 2020 16:00

Asterix a Obelix bojovali v Itálii s Coronavirem už v roce 2017

Mnohonásobný italský šampion Coronavirus, závodník se zlatou maskou a věčným úsměvem, který se žene napříč Itálií a přitom nehraje fér. Jde o vtip, spiknutí, nebo věštecké okénko autorů komiksu?

Dva nerozluční galští hrdinové Asterix s Obelixem se ve 37. pokračování slavné komiksové série (z roku 2017) vypravili do Itálie, aby se zúčastnili velkého závodu vozatajů napříč italským poloostrovem. Oba hrdinové tam přitom museli zápolit nejen s kupou řadových protivníků, ale i s tajemným Římanem ve zlaté masce s chytlavým jménem Coronavirus.

Jenže v roce 2017 neměl o dnešní hrozbě nikdo ani ponětí. Téma virů přenosných ze zvířete na člověka sice začalo být aktuální v roce 1997, kdy zemřel první pacient na ptačí chřipku, skutečně první nebezpečný koronavirus SARS-CoV se ale objevil až v roce 2002. Teprve v roce 2012 jej následoval koronavirus MERS-CoV, žádná nemoc vyvolávaná těmito koronaviry ale Itálii nezasáhla.

V jádru tedy jde o neskutečnou náhodu, které se obvykle dějí jen v Simpsonových, kteří za tři dekády své existence předpověděli kdeco. Asterix a Obelix je v tomhle ohledu samozřejmě jen tak nedoženou. Duel s koronavirem nicméně vyhráli, protože ten Simpsonovi předpověděli jen napůl.

Skutečný koronavirus v Itálii

Reálný úder viru přišel v únoru 2020, kdy se v severní Itálii nově objeveným koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo přes 2500 lidí a desítky jich zemřely. Přes 50 000 lidí se také ocitlo v karanténě a zrušeny byly veřejné kulturní a sportovní akce (včetně vyvrcholení benátského festivalu). Dalo by se tak říct, že se tajemný Coronavirus a jeho věrný Bacillus přehnali Itálií i ve skutečnosti…

Sluší se uvést, že komiksové pokračování Asterix v Itálii (v originále Astérix et la Transitalique) už nekreslil slavný Albert Uderzo, ale Didier Conrad. Autorem námětu pak nebyl slavný René Goscinny, který zemřel v roce 1977, ale Jean-Yves Ferri. V Česku tento díl komiksu vyšel v roce 2018.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom