17. října 2017 13:15

Angličané se zbláznili. Desetina jich má připravený detailní a hloupý plán proti zombie apokalypse

Od Angličanů s jejich nadhledem a suchým humorem by strach ze zombíků čekal málokdo.

Našemu světu hrozí mnoho rizik: od ekonomické katastrofy způsobené obřím globálním dluhem přes katastrofické dopady změny klimatu, úbytek fosilních paliv, na nichž jsme závislí, příliš rychlý růst světové populace až po odolnost nemocí proti antibiotikům, celoplanetární jadernou válku nebo masovou migraci. Na co se ale nejvíc připravují mladí Angličané? Podle výsledků průzkumu vládní agentury YouGov má přes 11 procent Angličanů připravené plány pro případ zombie-apokalypsy, tedy něčeho, co hrozí jen ve filmech.

Zdá se, že do seznamu rizik, které lidstvu hrozí, musíme tedy nutně zahrnout další průšvih: masové zblbnutí populace, která již není schopná odlišovat, co je realita, a kde začíná svět filmů a seriálů. Agentura YouGov provedla tento výzkum na standardním počtu asi 2000 respondentů, což je číslo, na němž začínají ze statistického hlediska smysluplné vědecké studie.

Skupinou, která je na fiktivní a neexistující hrozbu nejlépe připravena, jsou mladí Angličané – mezi nimi (tedy ve skupině ve věku 18–24 let) je připravenost ohromujících 23 procent. Skupina seniorů zatím ještě zůstala vůči epidemii naprostého zhloupnutí imunní, ve skupině nad 55 let se na případ zombie-apokalypsy připravují jen pouhá tři procenta obyvatel.

Zajímavé jsou i výsledky z geografického hlediska. V připravenosti jasně vyhrávají obyvatelé Skotska (17 procent), naopak realisticky uvažují lidé z Walesu (připravenost jen 5 procent). Zřejmě je to jen shoda, ale podobně pozitivní jsou obyvatelé Skotska k Evropské unii – a Velšané jsou vůči ní zase skeptičtí. Nutno však dodat, že studie příčiny tohoto postoje nestudovala, jsou tedy nevysvětlené.

Velký rozdíl zaznamenali sociologové také mezi muži a ženami. Zatímco ženy potenciální zombie-apokalypsa nechává spíše chladnými (8 procent se připravuje), muži jsou zjevně z fiktivní hrozby vyděšení mnohem více (14 procent se připravuje).

Co dělat při zombie-apokalypse – britský recept

Snad ještě zajímavější a děsivější je, jak vypadá britská představa o tom, co je to být připravený na globální katastrofu. Téměř polovina oslovených (45 procent přesně) totiž věří, že tím nejlepším plánem je utéct a někam se schovat – mají přitom i vymyšlené místo, kam by se před oživlými mrtvými ukryli. Tragické je, že pouze 6 procent dotazovaných by v případě zombie-apokalypsy spolupracovalo s ostatními přeživšími. A zcela paranoidně pak vyznívá odpověď celých devíti procent lidí, kteří na tuto otázku odmítli odpovědět ze strachu, že by jejich plán někdo zneužil nebo použil pro sebe.

Přiznáváme, že Velké Británii přejeme, aby ji v dohledné době žádná velká katastrofa nepotkala, protože s takovými občany by opravdu mohla mít problém. Velký problém...

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom