Letadlo s desítkami lidí se zřítilo na ruském Dálném východě. Havárii nikdo nepřežil
Ruský turbovrtulový letoun Antonov An-24 se 43 cestujícími a šesti členy posádky zmizel během letu z Chabarovsku do Tyndy na ruském Dálném východě z obrazovek radarů.
„Letadlo An-24 letělo po trase Chabarovsk-Blagověščensk-Tynda,“ citovala ruská tisková agentura Interfax zdroj ze záchranných služeb. Guvernér Amurské oblasti Vasilij Orlov potvrdil, že stroj ruské společnosti Angara se již blížil k cílové destinaci, když s ním pozemní personál ztratil kontakt. Na palubě podle něj bylo i pět dětí. „K pátrání po letadle byly nasazeny všechny nezbytné síly a prostředky,“ napsal guvernér na sociální síti Telegram.
Ruská agentura TASS nicméně o několik hodin později informovala, že se našly trosky stroje. Podle ní nikdo z lidí na palubě havárii nepřežil. Letadlo dopadlo do hustě zalesněné oblasti asi 16 kilometrů od letiště v Tyndě. Asi 50 let starý stroj měl mít v pořádku všechny technické prověrky, nicméně od roku 2018 ho postihly už čtyři nehody.
Přečtěte si také: Špičkový evropský vrtulník využívají záchranáři, policie i armáda. Podívejte se, jak se s ním létá
Daleko od Moskvy
Amurská oblast leží u hranic s Čínou přibližně 8000 kilometrů východně od Moskvy. Administrativním centrem a zároveň největším městem je zde Blagověščensk s necelým čtvrt milionem obyvatel. Tynda je významným železničním uzlem Bajkalsko-amurské magistrály, žije zde 28 000 lidí.
Antonov An-24 je původně sovětský transportní letoun, který poprvé letěl už v roce 1959. Vyrobeno bylo kolem 1000 kusů, jež kromě zemí bývalého Sovětského svazu létaly zejména v Africe. V lednu 2006 se An-24 slovenské armády se 43 lidmi na palubě zřítil u obce Hejce v Maďarsku pouhé 3 km od hranic se Slovenskem. Letoun přivážel zpět slovenské příslušníky sil KFOR z půlroční služby v Kosovu. Nehodu přežil pouze jeden voják.
Zdroj: ČTK, CNN,
Video, které jste mohli minout: Obřímu airbusu s 306 lidmi na palubě došlo nad oceánem palivo. Piloti šli na nouzové přistání bez motorů