6. listopadu 2020 16:00

Americká volební mapa nedávala smysl, designér ji proto spravil

Zřejmě nejvíc virální mapu amerických prezidentských voleb vytvořil v roce 2019 belgický designér.

Začalo to jedním tweetem volební poradkyně a zároveň snachy prezidenta Donalda Trumpa (vzala si jeho syna Erica) Lary Trumpové. Když 28. září 2019 začala Sněmovna reprezentantů Kongresu USA připravovat slyšení ve věci obžaloby (impeachmentu) Donalda Trumpa, zveřejnila Lara volební mapu Spojených států 2016 zobrazující dobře známé červené moře vzbuzující dojem, že jsou celé USA republikánské. „Tohle zkuste obžalovat,“ připsala k mapě Trumpová.

Výzva přijata

Belgický designér Karim Douïeb, který řídí svou vlastní firmu Jetpack specializující se na vizualizaci dat, si tweetu všiml a rozčílil se. Stejně jako mnoho jiných volebních map totiž i tahle zahrnovala tisíce kilometrů čtverečních téměř liduprázdného území, které vypadalo, že hlasuje pro Trumpa.

„Říkal jsem si, že z hlediska vizualizace dat je to úplně špatné,“ uvedl Douïeb. „Nejsem na politiku nebo tak něco, ale tuhle vizuální chybu jsem musel opravit,“ Jednoho večera tedy uložil děti do postele a pustil se do práce.

„Výzva přijata,“ napsal 8. října 2019, když zveřejnil dokonalou korekci. Jeho gif začínal jako volební mapa Laury Trumpové z roku 2016, ale poté přešel do přesnějšího formátu zobrazujícího skutečný počet červených a modrých hlasů v jednotlivých okrscích jako kruhy, jejichž velikost je úměrná počtu hlasů.

Američané tak najednou získali portrét volebních zvyklostí své země, který byl přesný: Žádné červené moře, ale země s puntíky, kde jsou modří voliči mnohem výraznější, než ti červení.

Mapa, která inspiruje

„Následujícího dne se rozpoutalo peklo,“ vzpomíná Douïeb. Jeho telefon nepřestával bzučet oznámeními o nových followerech. Za noc jich získal 7 000. Dalších téměř 250 000 lajků získala verze jeho mapy sdílená prostřednictvím služby Reddit.

Rok poté, co Douïeb svou mapu vytvořil, se opět stává hitem sociálních sítí a nakonec i potvrzením toho, že demokratický kandidát Joe Biden volby „neukradl“. Proč? Jednoduše proto, že Spojené státy nejsou celé republikánské.

S volebními mapami, které pracují s poměrnou velikostí okrsků a zeměpisným rozložením hlasů, operuje všechna prestižních médií. Můžete se podívat, jak to pojali například The New York Times nebo také FiveThirtyEight. Ani Douïeb nezůstal jen u původního zpracování, které chápal hlavně jako protiargument k mapě zveřejněné Larou Trumpovou.

Postupně zprovoznil internetové stránky, které vás provedou podrobnými výsledky prezidentských voleb z roku 2016. Jedna z jeho dalších map je zvláště inspirující. Kruhy v jednotlivých okrscích jsou rozdělené a zachycují voliče republikánů i demokratů, takže třeba New York nebo Chicago nejsou čistě „modré“, ani „červené“

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom