27. května 2020 10:00

8 obrazů Leonarda da Vinciho, které nejspíš neznáte – o moc víc jich ani nenamaloval

Leonardo da Vinci považoval malířství za vrcholné umění, které jako jediné dokáže obsáhnout život v jeho celku. Aby se mu to podařilo, s neobyčejnou vervou si osvojoval všechny novinky a pouštěl se do nových výzkumů a experimentů. Věnoval tisíce stran rukopisů, náčrtů, studií a kreseb, aby za svůj život namaloval necelé dvě desítky obrazů.

Kromě Poslední večeře, Mony Lisy nebo Dámy s hranostajem Da Vinci namaloval nebo aspoň rozpracoval několik dalších pozoruhodných děl. Tady jsou některá z nich.

1) Madona ve skalách (Vergine delle Rocce, 1483–86)

Obraz existuje ve dvou verzích – jednu o rozměrech 199 × 122 cm najdete v pařížském Louvru, druhou (pozdější verze, 189,5 × 120 cm) v Národní galerii v Londýně. Pařížskou madonu považují historici za zcela autentické Leonardovo dílo, na druhé dochované verzi zřejmě pracovali i Leonardovi žáci.

Obraz zobrazuje Pannu Marii ve fantastické skalní krajině s geniálně pojatými průhledy. Postavy jsou komponované pyramidálně a zobrazené prostorově jakoby to byly sochy.

2) Madona s karafiátem (Madonna del Garofano, 1478–80)

Obraz o velikosti 62 × 47,5 cm, který je umístěn v německém muzeu umění Stará pinakotéka v Mnichově, nese stopy pozdější přemalby zřejmě od některého vlámského malíře. Původně jej odborníci přisuzovali malíři Andreovi del Verrocchio, dnes se shodují na Leonardově autorství.

3) Zvěstování (Annunciazione, 1472)

Toto dílo je považováno za jeden z nejstarších Leonardových obrazů – umělec jej dokončil ve svých 20 letech. Existují dvě verze obrazu – originál té starší z roku 1492 dnes nejdete v italské galerii Uffizi ve Florencii, novější z roku 1478 visí v pařížském Louvru.

Zobrazení postav a perspektiva působí mírně neohrabaně, patrný je tu vliv florentské školy, především Sandra Botticelliho. Rozměry obrazu jsou 98 × 217 cm.

4) Ginevra de Benci (Ginevra de´Benci, 1474–78)

Portrét 16leté florentské šlechtičny Ginevry de Benci je prvním známým tříčtvrtinovým portrétem renesančního umění. Obraz o rozměrech 38,1 × 37 cm zakoupila v roce 1967 Národní galerie ve Washingtonu za tehdy rekordní sumu 5 milionů dolarů. Je to jediné dílo Leonarda da Vinciho, které mohou obyvatelé obou amerických světadílů veřejně obdivovat.

5) Madona s kvítkem (Madonna Benois, 1478)

Obraz o rozměrech 49,5 × 33 cm najdete v Sankt-Petersburské Ermitáži. Obraz se původně jako dílo neznámého autora dostal na začátku 19. století do Ruska, kde jej teprve v roce 1908 kurátor Ermitáže ztotožnil s Leonardovou madonou. Pomohly k tomu i vlastnoruční Leonardovy poznámky v soupisu jeho maleb.

Marie je na obraze vyobrazena jako velmi mladá žena oděná do soudobého italského oděvu. Své dítě baví drobným kvítkem.

6) Sv. Jeroným na poušti (San Girolamo penitente, 1486-90)

Vatikánská muzea se pyšní nedokončeným obrazem Leonarda da Vinciho Sv. Jeroným na poušti. Jde o jednobarevnou kompozici budoucího obrazu vyvedenou na dřevěnou desku, která zobrazuje svatého Jeroným v době jeho odchodu do pouště. Obraz o rozměrech 103 × 75 cm je jediným Leonardovým dílem v papežských sbírkách.

7) Madonna Litta (Madonna Litta, 1491–95)

Obraz patřil několik století do sbírek italského šlechtického rodu de Litta, od roku 1865 je v Sankt-Petersburské Ermitáži. Tvář matky je ozářena měkkým světlem, kontury obličeje i postavy jsou mimořádně čisté. Obraz o rozměrech 42 × 33 cm dodnes vyvolává spory mezi odborníky, zda jeho autorem je skutečně Leonardo da Vinci. Za alternativní autory se považují Giovanni Antonio Boltraffio nebo Marco d'Oggiono.

8) Portrét hudebníka (Ritratto di musico, 1485)

Jediný mužský portrét, který Leonardo da Vinci namaloval kolem roku 1485. Další zajímavostí je, že nikdo nezná totožnost muže na obraze – mohl by to být milánský sbormistr Franchino Gaffurio nebo Galeazzo di Sanseverino, velitel milánské gardy. Obraz o rozměrech 45 × 32 cm najdete v galerii Ambrosiánská pinakotéka v Miláně.

Do světa a možná i mysli Leonarda da Vinciho se můžete ponořit v dokumentu Da Vinciho šifra dnes ve 20.55 na Prima ZOOM.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom