10. října 2017 11:53

5 věcí, které dělají kosmonauté před startem

Již od dob Gagarina, který se zapsal do historie jako první člověk ve vesmíru, začaly vznikat na kosmodromu Bajkonur různé rituály a většina z nich se dodržuje do dnešních dnů.

Zasazení stromu

Každý kosmonaut, který letí poprvé do vesmíru, zasazuje strom v Aleji kosmonautů. Gagarin by byl jistě velice potěšen kdyby viděl jak se stromořadí za tu dobu rozrostlo. Je zde k nalezení i strom kosmonauta Vladimíra Remka.

Pití čaje

V kulturním centru města Bajkonur se kosmonauté scházejí několik dní před odletem na tradiční kazašský čajový ceremoniál. Ten probíhá v typické jurtě a kosmonauté jsou oblečeni do tradičních oděvů.

Tisková konference

Před odletem také probíhá tisková konference, na které jsou přítomni všichni členové posádky a odpovídají na dotazy novinářů z celého světa. Kosmonauty z bezpečnostních důvodů odděluje od novinářů sklo.

Sledování filmu

Poslední noc na Zemi je na plánu i společné sledování filmu. Jedná se vždy o snímek z roku 1969 s názvem “White Sun of the Desert”.

Hlášení

4 hodiny před startem předstupuje připravená posádka ve výstroji slavnostní uličkou před vedení vesmírné agentury. Kapitán podává hlášení o připravenosti posádky k odletu. Následně nastupují do autobusu a za doprovodu přihlížejících odjíždějí k odpališti.

Toaleta

Traduje se, že při prvním letu potřeboval Gagarin chvíli před startem na toaletu. Pod raketou nebyla jiná možnost než si “chlapsky” dojít ulevit k zadní části autobusu. Od té doby pokaždé, než kosmonauté nastupují do rakety, odcházejí za autobus vykonat potřebu před samotným odletem… Když se v programu objevila první žena byla udělena vyjímka a na toaletu nemusela, ale i přesto se solidárně zapojila vedle ostatních kolegů aby tento rituál neporušila.

Text: Rosťa Kopecký

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom