26. listopadu 2020 11:00

10 věcí, kterými vás překvapí Maradona: Rekordy, drogy, nemanželské děti i gól století

Legendární argentinský fotbalista vyvolává bouřlivé emoce i po své smrti. Tady jsou některé momenty z jeho fascinujícího života.

1) Maradona nastoupil 91krát za Argentinu a vstřelil při tom 34 gólů. V dresu Argentiny hrál na čtyřech mistrovstvích světa, kde odehrál 21 zápasů, z toho 16 jako kapitán týmu. Žádný jiný hráč na světě nevedl své národního mužstvo na MS tolikrát jako Maradona.

2) Maradonu proslavila i jeho tetování. Na ruce měl portrét Che Guevary, jeho levou nohu obsadil Fidel Castro.

3) V roce 1996 Maradona prohlásil: „Byl jsem, jsem a vždy budu závislý na drogách. Kdokoliv si začne s drogami, musí s nimi bojovat každý den.“

4) Maradona se stal hlavní tváří několika dokumentárních filmů. V roce 2008 v Cannes představil svůj snímek Maradona režisér Emir Kusturica, v roce 2019 pak měl premiéru film Diego Maradona od britského režiséra Asifa Kapadii.

5) V roce 1998 založili fanoušci fenomenálního fotbalisty v Buenos Aires „církev Maradona“ a začali počítat letopočet od Diegova narození. Rok 2020 je tedy rokem 60 D.D., tedy despues de Diego – po Diegovi.

6) Druhý gól, který dal Maradona čtyři minuty po své „Boží ruce“ v zápase proti Anglii na MS ve fotbale v roce 1986, prohlásila FIFA za gól století. Maradona akci zahájil z vlastní poloviny hřiště a míč sám dovedl až za záda brankáře Petera Shiltona.

Podívejte se na nezapomenutelné góly Diega Maradony:

7) Italské úřady v roce 2009 oznámily, že jim Maradona dluží 37 milionů euro. Víc než polovinu této sumy tvořily úroky z původní částky.

8) Maradona je jediným fotbalistou v historii, který dvakrát překonal rekord ve výši přestupové částky, která za něj byla zaplacena.

9) V roce 2015 navštívil Maradona tuniského rozhodčího Alího Bin Násira, který v roce 1986 v Mexiku uznal jeho gól rukou, tedy slavnou „Boží ruku“. Rozhodčímu věnoval podepsaný dres Argentiny.

10) Maradona je oficiálně otcem dvou dětí. O svém otcovství jednou prohlásil: „Moje legitimní děti jsou Dalma a Giannina. Ty ostatní jsou důsledkem mých peněz a omylů.“

Diego Armando Maradona (*30. října 1960) zemřel 25. listopadu 2020 v argentinském Tigre na srdeční zástavu.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom