15. prosince 2018 06:00

10 nejvzácnějších obrazů zmizelých za 2. světové války

Nacisté kradli obrazy. Některé jsou nenávratně zničené, jiné se možná časem vynoří.

Raphael, Portrét mladého muže

Podle historiků umění jde o nejznámější ztracený obraz. Nacisté ho uzmuli z rodinné sbírky Czartoryjů v Krakově, aby byl v roce 1939 vystaven v Hitlerově muzeu. V závěru války zmizel, ale neověřené informace se zmiňují o tom, že se objevil ve Švýcarsku.

Andreas Schlüter: Jantarová komnata, 18. století

Místnost zhotovená z více než šesti tun jantaru dostala přízvisko "osmý div světa". Původně patřila králi Pruska Fridrichu I., později byla darována ruskému carovi Petru Velikému. Nikdy nebyla nalezena.

Vincent van Gogh, malíř na cestě k Tarasconu, 1888

Jedno z nejobdivuhodnější děl van Gogha údajně shořelo během spojeneckého náletu na Magdeburg, kde se nacházelo v muzeu.

Giovanni Bellini, Madonna s dítětem

Toto dílo z počátku 15. století bylo odvezeno z berlínského muzea a převezeno do objektů v Berlíně-Friedrichshainu, jež byly ve své době pod sovětskou správou. Následně byly budovy vypleněny a od té doby je Madonna nezvěstná.

Gustav Klimt, Portrét Trude Steiner

Portrét dcery vídeňské sběratelky Jenny Steinerové zabavili nacisté poté, co v roce 1938 uprchla z Rakouska. V roce 1941 byl obraz prodán neznámému jedinci a zmizel ze světa.

Rembrandt van Rijn, Anděl s Titovými rysy

Když v roce 1943 nacisté obsadili zámek na francouzském venkově, odvezli do Paříže 332 uměleckých děl, které se měly stát součástí Hitlerova muzea. Z tohoto počtu bylo nalezeno 162 kusů, ale bohužel van Rijn mezi nimi nebyl.

Peter Paul Rubens, Zvěstování

Tento obraz zmizel poté, co byl v roce 1935 násilně prodán aukční agentem Paulem Graupem v Berlíně.

Canaletto, Piazza Santa Margherita

Soukromá sbírka Jacquesa Goudstikkera byla společně s jeho galerií „vyčištěna“ krátce poté, co v roce 1940 uprchl z Holandska. Část sbírky byla navrácena dědicům, ale tento obraz je stále pohřešován.

Edgar Degas, pět tančících žen – baleríny

Nacisté se k této kresbě pastelem dostali zabavením sbírky židovského uměleckého sběratele Móra Lipóta Herzoga.

Pissarro, Boulevard Montmartre, Twilight

Obraz byl součástí sbírky, kterou nacisté ukradli a následně v roce 1941 prodali prostřednictvím švýcarského obchodníka s uměním. Dodnes není znám jeho majitel.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom