Co dělal tajný americký raketoplán dva roky ve vesmíru?
V USA po 22 měsících na orbitě přistál tajný raketoplán X-37B. Ale nikdo nechce říct, co tam dělal...
Z tajné mise z oběžné dráhy kolem Země se před týdnem po takřka dvou letech vrátil americký experimentální raketoplán X-37B. Informovala o tom agentura AP s tím, že to byla třetí cesta takovéhoto robotického plavidla.
Stroj odstartoval 11. prosince 2012 z floridského Mysu Canaveral a dnes po 22 měsících na orbitě přistál na Vandenbergově letecké základně v Kalifornii. Podrobnosti o jeho úkolech jsou tajné. Americké letectvo pouze informuje o tom, kdy miniraketoplán označovaný také jako Orbital Test Vehicle vzlétl a kdy přistál. Zkoušky plavidla proto vyvolávají spekulace například o špionáži či o přípravách zbraňového systému na oběžné dráze kolem Země, který by mohl zneškodňovat nepřátelské satelity.
Pentagon v minulosti opakovaně uvedl, že miniraketoplán slouží pouze jako testovací zařízení pro jiné technologie. Stroj je dlouhý asi devět metrů, rozpětí křídel má zhruba 4,5 metru a ve vesmíru umí získávat energii pomocí solárních panelů.
X-37B vyvinutý společností Boeing je druhým vesmírným aparátem, který dokázal bez posádky automaticky přistát na letišti po ukončení vesmírné mise. Primát se přičítá sovětskému raketoplánu Buran, který v automatickém režimu absolvoval jediný let v roce 1988.
A co tedy mohl raketoplán ve vesmíru provádět?
Podle serveru Universetoday se mělo jednat o hlavně o testování senzorů nové generace - a to na praktických a konkrétních misích. Na rozdíl od družic totiž raektoplán může velmi snadno měnit dráhu a pozici vůči Zemi.
Druhou možností, která je o něco méně pravděpodobná, je, že raktoplán je určen pro opravu družic ve vesmíru a současně doplňování jejich nádrží. To je v současné době jedním z největších problémů NASA i americké armády.
ČTK
ZAJÍMAJÍ VÁS RAKETOPLÁNY? TAK ČTĚTE VÍC!