26. března 2023 06:00

Msta kartelu, nebo tragická nehoda? Zmrzlá mrtvola na vrcholu hory zaskočila horolezce

Tajemství v ledu S2 (1) - Mexická mumie

Zasněžené vrcholky hor ukrývají netušené věci. Nález zmzlého těla před lety zaskočil skupinu horolezců. Vědci si dodnes lámou hlavu nad tím, co za smrtí muže stálo. Mohlo jít o pomstu drogového kartelu, anebo krutý konec v důsledku přežití pádu letounu?

Pico de Orizaba je nejvyšší horou Mexika a třetím nejvyšším vrcholem Severní Ameriky. Její prostředí je holé, zasněžené a ponořené do takových podmínek, že tam sníh prakticky netaje. V roce 2015 se na vrchol Pico de Orizaba vydala skupina horolezců, do cíle však nedošla. Zhruba 300 metrů před vrcholem totiž objevila bizarní nález – mumifikované tělo dost nezvyklého vzezření.

Jak se tam dostal?

Před časem byla v lokalitě nalezena mumifikovaná těla dvou horolezců patřících ke skupině, již před půl stoletím zavalila lavina. Třetí nalezené tělo ale podle všeho nepatřilo horolezci. Mumie byla totiž oděna v obyčejném proužkovaném obleku, v normálních botách a bez jakéhokoli vybavení. Zároveň muži chybělo oko, a podle pozdějšího ohledání zemřel následkem četných zlomenin a následným krvácením. Muže se zatím nepodařilo identifikovat, pořad Tajemství v ledu na Prima Zoom ale předkládá dvě možnosti, jak se obyčejně oblečený muž dostal na jednu z nejvyšších amerických hor.

Čtěte také: Po Česku: Hrad Buchlov hlídá ostatky mumie. Kam se vydat na Zlínsku?

Jedna z těch divočejších teorií hovoří o mexickém drogovém kartelu Sinaloa, mezi jehož časté praktiky údajně patří vyhazování lidí z letadla. Druhou možností je souvislost s havárií menšího armádního letadla, které v horách havarovalo v roce 1998. Na první pohled této teorii odporuje fakt, že tělo nebylo nikde poblíž vraku, stále je tu ale možnost, že přeživší havárie se v důsledku podchlazení, otřesu mozku či šoku rozhodl, že z hory zkrátka sestoupí.

Zdroj: Daily Mail

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom