10. prosince 2018 13:27

Nadzvukové UFO? NASA si v 60. letech sáhla na rekord v letectví a možná potkala mimozemšťany

Je počátek 60. let, studená válka vrcholí a obě supervelmoci se perou o technologickou převahu ve vzduchu a ve vesmíru – a inženýři NASA bojují v předních liniích.

Jsou to prvopočátky letů ve velkých výškách, vše je nové a napjaté. Předchůdce NASA uvádí v roce 1955 do provozu North American X-15, raketově poháněné nadzvukové letadlo, které má doputovat na hranici atmosféry a otestovat možnosti letadel letících ve velké výšce. Byla to špičková záležitost.

Hlavním zkušebním pilotem programu X-15 je major Robert White. Přežil tři války a drží rekord v nejrychlejším letu s posádkou, když překonal hranici 6200 km/h.

Jeden z mnoha zkušebních letů projektu X-15 probíhal 17. července 1962. Upravený bombardér B-52 stroj vynáší do výšky 13 700 metrů a poté ho podle plánu uvolní. Motory X-15 jsou zažehnuté 82 vteřin a vyvíjejí rychlost 6100 km/h. White se dostává do výšky téměř 100 kilometrů nad Zemí, výš než kdokoli před ním.

A právě v této výšce White najednou cosi uviděl. „Je tu spousta věcí. To je bez debaty,“ hlásil pilot na zem. Záhadně znějící hlášení popisovalo spatření několika neidentifikovatelných předmětů.

Když X-15 prolétává atmosférou rychlostí, která pětinásobně překračuje rychlost zvuku, vypadá to, že ho jeden z předmětů dokonce pronásleduje. Předmět je vidět až do chvíle, kdy začne White s nejrychlejším letounem, které kdy lidstvo vyrobilo, sestupovat.

Kam zmizely záznamy z kamer?

Whiteovo hlášení po přistání bylo důsledné. Předměty podle něj byly malé, zhruba o velikosti ruky, deset až dvanáct metrů od něj, kutálely se a pohybovaly se podél letadla. Všechno to bylo velice matoucí.

Oficiální zprávy tvrdí, že předměty mohla zachytit minimálně jedna z kamer na palubě letounu, ale z neznámého důvodu není záznam k dispozici. X-15 přitom bylo letadlem, které se různými kamerami jen hemžilo. Bez záznamu je tak Whiteovo svědectví jediným důkazem toho, že se na hranici vesmíru pohybovaly záhadné předměty.

Jedna z teorií uvádí, že by se mohlo jednat o pozůstatky satelitu nebo vesmírné lodi. Podle NASA ale šlo oficiálně o „vedlejší produkt experimentálního pohonného systému letounu X-15“. Na povrchu letounu se totiž kvůli extrémně studenému tekutému dusíku vytvářely ledové krystalky a vločky. Když pak letadlo manévrovalo, tyto krystalky a vločky se odlupovaly.

V nižších výškách by cestování takovou rychlostí vytvořilo extrémní teplo, které by ledové krystalky roztavilo ihned poté, co by vznikly. Letoun řítící se takovou rychlostí, se už pohyboval ve vakuu, takže měl kolem sebe nepatrné množství vzduchu. Vnější povrch letounu vyvolává malý odpor, takže už nedochází k tření. Krystalky se tedy mohly vznášet podél něj.

Sám White si nebyl jistý tím, co během svého letu viděl. Mnozí se ale zdráhají přijmout oficiální vysvětlení. Vzhledem k tomu, že šlo o misi NASA, kterou řídil zkušený pilot letectva, jsou někteří badatelé přesvědčeni, že White musel jednoduše potkat UFO.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom