Kočka na planině Nazca: Nově objevený geoglyf je starý 2 000 let

Obří odpočívající kočka dosud zůstávala bez povšimnutí. Odhalily ji až stavební plány na novou cestu vedoucí k vyhlídkové plošině.

Že z památek dávných civilizací stále zůstává mnoho neobjeveno, dokládá poslední zpráva v Peru. Odborníci zde na slavné planině Nazca objevili další obří obrazec – geoglyf – zpodobňují 37 metrů velkou kočku.

Vědci se domnívají, že kočka, stejně jako další zvířecí postavy v Nazce, byla vytvořena odkrytím zvětralého povrchu hornin.

Stáří obrazců na planině Nazca, které jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO, vědci odhadují na přibližně 2 000 let. V době jejich vzniku tedy egyptská královna Kleopatra sváděla Julia Caesara a obyvatelé Judeje vyhlíželi narození charismatického kazatele Ježíše Krista.

Pod svícnem je nejvíc tma

Kočka dosud zůstávala bez povšimnutí, dokud nebyly nedávno vypracovány plány na novou cestu vedoucí k vyhlídkové plošině, která má turistům umožnit lepší výhled na obrazce na planině.

„Silueta byla sotva viditelná a brzy by zmizela úplně, protože leží na poměrně strmém svahu vystaveném účinkům přírodní eroze,“ vysvětlilo ve svém prohlášení okolnosti nečekaného objevu peruánské ministerstvo kultury.

O pravém účelu geoglyfů, které na planině Nazca vytvářely předincké indiánské kultury, se odborníci dosud přou. Převládají astronomické teorie, podle nichž obrazce zobrazují souhvězdí. Populární jsou i teorie o dávnověkých mimozemských astronautech, podle nichž je Nazca o rozměrech 50 x 10 kilometrů obří přistávací dráhou pro kosmické lodě.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom