Kde se potopila Atlantida? Podivuhodné malby prý ukrývají zásadní stopu
Legendární Atlantidu kdysi ve svých spisech zmínil Platón a lidstvo se dodnes nemůže dopátrat, jestli skutečně existoval, nebo jde o výmysl. Občas ale milovníci záhad narazí na fascinující shody náhod a podivná svědectví.
Podle toho, co Platón uvedl ve svých spisech Tímaios a Kritias, byla Atlantida vyspělým kontinentem, který se ale během jediné noci ztratil kdesi v moři. Šlo o zemi, která měla vše: vyspělou techniku, bohatství, pořádek i silné vojsko. Její zkázu podle slavného filozofa zapříčinil božský hněv, který vyvolala pýcha a úpadek morálky tamních obyvatel.
A i když v Platónových spisech šlo daleko pravděpodobněji o metaforu a varování, myšlenka o ztracené, úžasně vyspělé civilizaci nedá některým lidem spát už přes dva tisíce let. V případě amerického senzibila Edgara Cayceho to platí doslova.
Kubánská stopa
Cayce totiž v jednom ze svých „tranzů“, které prožil během 30. let minulého století, Atlantidu údajně viděl. Kromě daleko vyspělejší technologie přisoudil tamním obyvatelům téměř nadpřirozené schopnosti, od telepatie až po levitaci. A to, co je zničilo, prý byla jejich vlastní zbraň – paprsky smrti aktivované během občanské války.
Čtěte také: Japonská Atlantida? Tajemné objekty zaplavené vodou rozdělují vědce i konspirátory
Nejzajímavější ale je, že podle Cayceho Atlantidu všichni hledali na špatném místě, a sice poblíž Středozemního moře. Cayce ale její umístění nasměroval spíše k pobřeží Kuby, kde následně objevil velice zajímavé jeskynní malby. „V září 1998 jsem odjel na Kubu a jeden místní archeolog mě zavedl až k těm jeskyním," vzpomíná v dokumentu Nevysvětlitelná tajemství s Williamem Shatnerem na Prima ZOOM Andrew Collins, odborník na záhady a autor několika knih o Atlantidě.
"Sedm sálů s tím nejúžasnějším skalním uměním, s kresbami zvláštních, soustředných kruhů, které byly pro archeology naprostou záhadou… a mně se najednou rozsvítilo a uvědomil jsem si, že je to možná klíč k nalezení Atlantidy,“ uvedl.
Jeskynní komplex Punta del Este na ostrově Isla de la Juventud, který je od kubánského pobřeží oddělený zálivem Batabanó, badatele koneckonců fascinuje dodnes. Složité petroglyfy někteří interpretují jako možný odraz dávné katastrofy, třeba dopadu komety. Podle kubánských archeologů dokonce některé motivy nesou astronomické významy a vykazují vazby na mayský kalendář, což vyvolalo zcela seriózní hypotézu, že právě Kuba mohla být přestupní stanicí dávných migrací.
Zdroj: Scientific American, EdgarCayce.com, Megalithic.co.uk.
Video, které jste mohli minout: Nacistické pátrání po Atlantidě skončilo fiaskem. Himmlerovi se veřejně vysmáli i Švédové.