Japonská Atlantida? Tajemné objekty zaplavené vodou rozdělují vědce i konspirátory
Asi 100 kilometrů východně od Tchaj-wanu se hluboko pod hladinou oceánu skrývá jedno z nejzáhadnějších míst naší planety. Vypadá jako potopená pyramida s kamennými schody a pravidelnými tvary, které jako by nemohly vzniknout jen tak náhodou. Je to pozůstatek dávné civilizace, nebo jen výtvor přírody?
Takzvaný Jonagunský monument byl objeven v roce 1987 poblíž ostrova Jonaguni japonským potápěčem Kihačirem Aratakem při hledání nových míst, které by mohly zaujmout turisty. Co našel, však připomínalo spíše trosky chrámu nebo pyramidy než náhodné skalní útvary, proto po návratu přizval vědce z univerzity v japonském městě Nišihara, kteří podivnou formaci začali zkoumat a pojmenovali ji Jonagunský monument.
Lemurie nebo snad Atlantida?
Leží v hloubce 25 metrů u souostroví Rjúkjú a díky neobvyklým tvarům i pestré mořské fauně se stal oblíbeným cílem potápěčů – a přirozeně je také magnetem pro konspirační teorie, které rozebírají, jaká z dávných civilizací komplex vybudovala a proč se vlastně potopil.
Někteří mají monument za ztracený kontinent Lemurii, jiní se spokojí s označením „japonská Atlantida“. Profesor Masaaki Kimura, jeden z prvních vědců, kteří lokalitu zkoumali, původně podle National Geographic datoval útvary do doby před 10 000 lety – tedy do období, kdy bylo místo potenciálně celé nad hladinou moře. V kamenných strukturách údajně rozpoznal pyramidy, hrady a dokonce stadion. Později sice změnil odhadované stáří na 2-3 tisíce let, ale na umělém původu trval dál.
Čtěte dále: Nacistické pátrání po Atlantidě skončilo fiaskem. Himmlerovi se veřejně vysmáli i Švédové
Britský spisovatel Graham Hancock, známý svými kontroverzními teoriemi o ztracených civilizacích, v Jonagunském monumentu vidí důkazy o vyspělé společnosti před nástupem známých civilizací. Mluvil o něm i v populárním podcastu Joea Rogana, kde tvrdil, že se na místě nacházejí terasy, schodiště, oblouky i socha lidské tváře.
Autorem byla příroda
Většina geologů a archeologů však tyto teorie odmítá jako pseudoarcheologii a za útvarem nevidí nic fantastického. Geolog Robert Schoch argumentuje na svém blogu, že struktury odpovídají běžným geologickým formám vzniklým v důsledku zemětřesení a přirozeným puklinám v pískovci. Podobné jevy známe i odjinud – obdobným způsobem vznikly například čedičové sloupce ve Skotsku nebo Devils Tower v USA.
Proti umělému původu pak stojí ještě jeden velmi silný argument, jehož popření by v podstatě přepsalo celé dějiny lidstva. Pokud by totiž bylo toto místo vytvořeno lidmi, muselo by se tak stát před více než 12 000 lety, kdy byla hladina v porovnání s dnešním stavem nižší. Tajemná kultura by ale musela být dostatečně vyspělá ještě před vynálezem zemědělství a vznikem jakýchkoli známých civilizací.
Zdroj: National Geographic, Graham Hancock, Robert Schoch
Video, které jste mohli minout: Jak vypadal záhadný Chan Chan? Prohlédněte si kdysi největší město Jižní Ameriky se všemi jeho vymoženostmi