Budují Číňané vlastní Oblast 51? Satelitní snímky odhalily záhadnou pouštní základnu
Čína zřejmě buduje vlastní Oblast 51 Zdroj: iStock
Uprostřed čínské pouště vzniká vojenská základna, jejíž smysl nechápou ani oslovení odborníci.
Doslova uprostřed ničeho staví Čína základnu, která začíná připomínat nechvalně proslulou Oblast 51 v americké Nevadské poušti. Dominantou je necelých 5 kilometrů dlouhá přistávací dráha, která dosud nebyla všeobecně známa. Pozornost se jejím směrem upřela teprve loni v září, kdy Čína poprvé vypustila bezpilotní, opakovaně použitelné vesmírné letadlo, které následně přistálo právě na zmiňované dráze v provincii Sin-ťiang. Od té doby však na místě rostou další budovy a zdá se, že přibudou další dvě přistávací dráhy, čímž vznikne trojúhelníkové pásmo, využitelné pro vzlety i přistání ze všech směrů.
🚨🚨SCOOPLET!🚨🚨 China is expanding its mysterious, giant airfield in the middle of the desert. New (28 June) imagery from @Maxar shows a dozen or so buildings under construction at the site.
— Geoff Brumfiel (@gbrumfiel) July 1, 2021
This may be China's Area 51 under construction.
Full Story: https://t.co/pQuxr2EOPi pic.twitter.com/Kf1kNcjZfi
O satelitních snímcích komerční společnosti Maxar informuje agentura NPR, která oslovila několik odborníků s žádostí o komentář. Jonathan McDowell, který pracuje v Centru pro astrofyziku na Harvardu a ve Smithsonově institutu, tvrdí, že na jednom konci stojí něco, co vypadá jako modulární přívěsy. „Může jít o dočasné ubytování pro vzácné případy, kdy na dráze přistane kosmické letadlo. Nyní však na místě vyrostlo více než deset nových budov a mnohé z nich jsou poměrně velké,“ říká McDowell.
Čínská verze Oblasti 51?
Další komentář poskytl Ankit Panda, který pracuje v Carnegie Endowment for International Peace. Říká, že budovy se podobají těm, které jsou k vidění v jiných čínských vojenských zařízeních, ale ani jemu není jasné, k čemu mají sloužit. „Mohou to být kanceláře pro důstojníky, pokud se skutečně jedná o místo, které bude nějakým trvalým vojenským zařízením. Také bydlení – to je další možnost,“ připouští Panda. Oba oslovení odborníci si jsou nicméně jisti, že kolem přistávací dráhy bude v nadcházejících letech rušno, a to vzhledem k odlehlosti a možné míře utajení.
Podle Ankita Pandy může Čína v provincii Sin-ťiang testovat vše od atmosférických balonů přes bezpilotní letouny až po bombardéry či jiné experimentální vojenské stroje. Do určité míry by pak detaily o probíhajícím výzkumu na utajované základně mohly naznačit vojenské přehlídky, kde nezřídka dochází k prezentaci prototypů či budoucích konceptů. Stejně jako v případě Oblasti 51 ale veřejnost nebude mít s největší pravděpodobností přístup k žádným konkrétním informacím.
Ostatně již nyní se čínské úřady odmítají k tématu základny vyjadřovat. NPR sice oslovila čínskou ambasádu ve Washingtonu, ale výsledkem bylo jen setrvalé mlčení a přehlížení skutečnosti, že základna vůbec existuje.