Budují Číňané vlastní Oblast 51? Satelitní snímky odhalily záhadnou pouštní základnu
Uprostřed čínské pouště vzniká vojenská základna, jejíž smysl nechápou ani oslovení odborníci.
Doslova uprostřed ničeho staví Čína základnu, která začíná připomínat nechvalně proslulou Oblast 51 v americké Nevadské poušti. Dominantou je necelých 5 kilometrů dlouhá přistávací dráha, která dosud nebyla všeobecně známa. Pozornost se jejím směrem upřela teprve loni v září, kdy Čína poprvé vypustila bezpilotní, opakovaně použitelné vesmírné letadlo, které následně přistálo právě na zmiňované dráze v provincii Sin-ťiang. Od té doby však na místě rostou další budovy a zdá se, že přibudou další dvě přistávací dráhy, čímž vznikne trojúhelníkové pásmo, využitelné pro vzlety i přistání ze všech směrů.
🚨🚨SCOOPLET!🚨🚨 China is expanding its mysterious, giant airfield in the middle of the desert. New (28 June) imagery from @Maxar shows a dozen or so buildings under construction at the site.
— Geoff Brumfiel (@gbrumfiel) July 1, 2021
This may be China's Area 51 under construction.
Full Story: https://t.co/pQuxr2EOPi pic.twitter.com/Kf1kNcjZfi
O satelitních snímcích komerční společnosti Maxar informuje agentura NPR, která oslovila několik odborníků s žádostí o komentář. Jonathan McDowell, který pracuje v Centru pro astrofyziku na Harvardu a ve Smithsonově institutu, tvrdí, že na jednom konci stojí něco, co vypadá jako modulární přívěsy. „Může jít o dočasné ubytování pro vzácné případy, kdy na dráze přistane kosmické letadlo. Nyní však na místě vyrostlo více než deset nových budov a mnohé z nich jsou poměrně velké,“ říká McDowell.
Čínská verze Oblasti 51?
Další komentář poskytl Ankit Panda, který pracuje v Carnegie Endowment for International Peace. Říká, že budovy se podobají těm, které jsou k vidění v jiných čínských vojenských zařízeních, ale ani jemu není jasné, k čemu mají sloužit. „Mohou to být kanceláře pro důstojníky, pokud se skutečně jedná o místo, které bude nějakým trvalým vojenským zařízením. Také bydlení – to je další možnost,“ připouští Panda. Oba oslovení odborníci si jsou nicméně jisti, že kolem přistávací dráhy bude v nadcházejících letech rušno, a to vzhledem k odlehlosti a možné míře utajení.
Podle Ankita Pandy může Čína v provincii Sin-ťiang testovat vše od atmosférických balonů přes bezpilotní letouny až po bombardéry či jiné experimentální vojenské stroje. Do určité míry by pak detaily o probíhajícím výzkumu na utajované základně mohly naznačit vojenské přehlídky, kde nezřídka dochází k prezentaci prototypů či budoucích konceptů. Stejně jako v případě Oblasti 51 ale veřejnost nebude mít s největší pravděpodobností přístup k žádným konkrétním informacím.
Ostatně již nyní se čínské úřady odmítají k tématu základny vyjadřovat. NPR sice oslovila čínskou ambasádu ve Washingtonu, ale výsledkem bylo jen setrvalé mlčení a přehlížení skutečnosti, že základna vůbec existuje.