26. února 2018 00:46

Výročí 26. 2. 1846 – narodil se Buffalo Bill, legenda Divokého západu

Před 172 lety se narodil legendární Buffalo Bill, lovec, stopař, obchodník a principál velké divadelní show.

Buffalo Bill nebo William Cody?

Ve všeobecnou známost vešel William Frederick Cody nebo, chcete-li, Buffalo Bill díky románům Edwarda Judsona, který jich napsal více než 200 a ve všech hrál tento muž hlavní roli. Vezměme to ale od začátku.

Buffalo Bill se narodil před 172 lety 26. února 1846 v Le Clair v Iowě. Jeho život byl předmětem mnoha spekulací a jeho životopisci často za jeho podpory vytvářely celou řadu mýtů a legend. Přesto můžeme v jeho bohatém a plodném životě najít místa a události, o jejichž pravdivosti nemusíme pochybovat.

V roce 1860 v patnácti letech nastoupil do kurýrní služby Pony Express. Jeho úkolem bylo na koni převážet poštovní zásilky z východního na západní pobřeží. Celá trasa měřila dnes těžko uvěřitelných 3000 km a vedla přes potencionálně nebezpečná indiánská území. U této práce vydržel rok a pak začala Občanská válka. Buffalo Bill sloužil v armádě Unie a vyznamenal se jako průzkumník.

Válka skočila v roce 1865 a v Buffalo Billovi se probudil obchodnický duch a spekuloval s pozemky. O dva roky později začal dodávat bizoní maso dělníkům, kteří stavěli kansaskou pacifickou dráhu. A právě z té doby pochází jeho přezdívka Buffalo Bill. Jeho měsíční odměna činila 500 dolarů. Této činnosti se věnoval asi 18 měsíců a během té doby zabil 4280 bizonů. Říká se, že lovil „jen pro obživu“ a nepodílel se na zabíjení pro zábavu. Když se člověku podařilo ve volné přírodě bizony téměř vyhubit, jeho soukromé stádo významnou měrou pomohlo k záchraně bizoní populace. Přesto se Buffalo Bill stal jedním z negativních symbolů hromadného zabíjení bizonů.

Principál kočovného divadla

Do světa divadla a jezdeckých show ho přivedla nejspíš náhoda a úkol, který dostal v době, kdy na Divoký západ přijel syn ruského cara, velkokníže Alexej. Buffalo Bill měl zrežírovat představení, v němž by Alexejovi a jeho doprovodu názorně přiblížil život na Divokém západě. V té době byl již legendou, a tak druhou částí zadání byla i podmínka, aby ve svém představení hrál hlavní roli.

Buffalo Bill u nás

Buffalo Bill si byl vědom skutečnosti, že k Divokému západu patří neodmyslitelně indiáni, a tak nelenil a pozval je do své společnosti. Dlužno říci, že nebyl troškař. Několik měsíců angažoval dokonce i siouxského náčelníka Sedícího býka nebo šamana Černého jelena. Postupně se mu podařilo vytvořit velkou jezdeckou show. První představení velkolepé podívané, které se konalo 4. června 1882, vidělo na 20 000 diváků. Show předvádějící krocení koní, čarostřelbu, přepadení dostavníku, jízdu Pony Expressu a bitvu u Little Big Hornu měla ohromný úspěch a když s ní Buffalo Bill projel celé Spojené státy, vyrazil do Evropy. Za 30 let existence vidělo jeho představení neuvěřitelných 70 000 000 diváků.

Vstupné vybírané v Těšíně, Moravské Ostravě, Opavě, Přerově, Brně a Jihlavě dosahovalo dvou průměrných denních platů, přesto si desítky tisíc Moravanů nenechalo show ujít. Buffalo Bill měl vše skvěle zorganizované a jednalo se vpravdě megalomanský podnik. Celá herecká společnost cestovala třemi vlaky s desítkami vagonů, které na místo představení dorazily ráno. Stavěcí četa začala budovat arénu a hlediště. Podle dochovaných informací byla tato aréna 160 m dlouhá a 60 m široká. Herecký ansámbl čítal několik stovek indiánů a kovbojů, a aby podpořili prodej, vyjížděli před představením v průvodu do města. Většinou sehráli jedno odpolední a jedno večerní představení a ještě večer po sbalení všech rekvizit pokračovali vlakem na další štaci. Praha show Buffalo Billa neviděla. Úředníci si údajně kladli nesmyslné požadavky na zajištění židlí proti překlopení apod.

Konec velkého pistolníka

V závěru života se Buffalo Bill potýkal s velkými finančními problémy a v roce 1915 se ocitl téměř bez prostředků. Díky své show a románům, v nichž byl hlavním hrdinou, se ještě za svého života stal opravdovou legendou a zůstává jí doposud. Ve staří začal trpět nemocemi ledvin a měl tendenci si vymýšlet. Jeho vlastním životopisy jsou plné nepřesností a polopravd. Říká se, že sám nevěděl, co je pravda a lež. Zemřel na selhání ledvin 10. ledna 1917 v Denveru.

Text: David Hainall

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom