Sakkárský ptáček: výtvor mimozemšťanů nebo dětská hračka?
Je to záhada, anebo jen omyl pseudovědců?
V dokumentu Vetřelci dávnověku se dlouze mluví o pozoruhodné ukázce egyptské minulosti - tzv. sakkarském ptáčkovi. V seriálu záhadologové upozorňují na to, že jde o velmi neobvyklý předmět a z aerodynamiky jeho křídel odvozují, že jde přinejmenším o větroň, v lepším případě dokonce o kosmickou loď. Jaký je pohled konzervativní vědy na tento artefakt?
Rozhodně méně explozivní. Egyptologové neviděli v sakkarském ptáčkovi záhadu nikdy. Jde podle nich zřejmě o zobrazení nějakého dravce, pravděpodobně sokola. Toho Egypťané stvárňovali velmi často – už jen proto, že jeho podobu nosili dva významní bohové – Horus a Re. Výjimečný je jen materiál: zase tolik dřevěných předmětů se z doby kolem roku XXX do dneška nedochovalo.
I egyptologové a archeologové však bojují s tím, aby vysvětlili účel sakkarského ptáčka. Teorií je mnoho, ani jedna však nepřináší jednoznačné důkazy. A pak se divte, že se problému chopili záhadologové… Nejčastěji se tvrdí, že mohlo jít o základ vějíře; tedy na těle a křídlech ptáčka byla zřejmě připevněná péra, pravděpodobně pštrosí nebo paví.
Protože jsou archeologové poctiví vědci, podívali se i na spekulativní vysvětlení, o němž se mluví v seriálu Vetřelci dávnověku. I to je důkazem jeho úspěchu – kdyby nebyl tak úspěšný, asi by se teoriemi v něm vznesenými nikdo moc nezabýval. Testy ale dopadly velmi jednoznačně. Ukázalo se, že sakkarský ptáček nikdy létat nemohl. Pouhá ideální aerodynamika k letu nestačí; problémem je především velká váha ptáčka. Pokud by byl vyroben z jakéhokoliv známého materiálu, okamžitě by se zřítil…
Sakarského ptáčka zkoumal také známý výrobce leteckých modelů Martin Gregorie. Zjistil, že nikdy neměl ocasní plochu - a bez ní by rozhodně nikdy nevzlétl. Také přeměřil obě křídla a objevil, že jsou různě dlouhá - to znamená, že tento model nikdy nelétal.
Jihoamerická letadla z doby před Kolumbem
Stejně skeptický je pohled klasické vědy na podivné předměty připomínající letadla nalezené v Jižní Americe. To, že by mohly připomínat letadla, je jen záležitost představivosti lidí z 20. století. Stejně tak dobře totiž předměty připomínají roztodivné jihoamerické motýly nebo kolibříky. Mezi ufology se najde jen málo expertů na faunu a flóru Nového světa. A to ani nepočítají s tím, že třeba indiánští umělci mohli vytvářet umělecké předměty podle vzorů, které nikdy neviděli. Podobně by se totiž dalo říct, že evropští umělci středověku malovali tanky – jenže oni jen dávali na plátno popis nosorožce, kterého sami nikdy neviděli…
Nabízí se samozřejmě klasická otázka: proč by měla technika návštěvníků z vesmíru připomínat právě techniku 20. a 21. století? Jestli cizinci opravdu Zemi v dávnověku navštívili, proč by měla jejich výbava vypadat jako ta naše – která ovšem neumožňuje překračovat mezihvězdné vzdálenosti? Odpověď na tuto otázku vám žádný příznivec konspirativních teorií nikdy nedá. A asi je to dobře, protože svět bez záhad by byl trošku nudný – byť jsou ty záhady tak trošku přitažené za vlasy…