Proč jsou Vetřelci dávnověku tak kontroverzní pořad?
Vetřelci dávnověku - to je seriál, o němž se asi bude hodně mluvit. V dobrém i ve zlém...
Seriál Vetřelci dávnověku (Ancient Aliens) jsou dokumentární seriál, který je jedněmi vynášen do nebe, jinými zase zatracován. Názor na něj necháme na vás, ale samotná historie a pozadí této série je natolik zajímavé, že byste ho měli znát.
Když v dubnu roku 2010 odstartoval americký History Channel seriál Ancient Aliens, bylo hned jasné, že jde o něco mimořádného. Reakce v tisku i na internetu byly výjimečně bouřlivé, zejména ze stran „klasických“ humanitních vědců. Autoři byli napadáni za to, že manipulují s fakty, míchají fakta a domněnky, anebo dokonce nepokrytě lžou.
Seriál Vetřelci dávnověku vysíláme na Prima ZOOM vždy v pátek od 17.50
To ale nezabránilo tomu, aby na každou epizodu nesledovaly až 2 miliony diváků. V drtivé většině zcela spokojených – „záhadologie“ nemá v USA zdaleka takovou tradici jako u nás, kde jsme odkojeni Danikenem nebo Ludvíkem Součkem.
Je to prostě dobré
Protože producenti seriálu od počátku hodně věřili, sehnali na něj hodně peněz. A na seriálu je to opravdu vidět. Ať už k němu budeme sebekritičtější, musíme uznat, že oproti normálním historickým dokumentům působí mnohem nákladněji. Autoři se osobně vydávají na záhadná místa celé planety, mnoho tajemných artefaktů je přímo kvůli pořadu rekonstruováno.
Hlavní námitky
Co ten název? Víme, že název Cizinci dávnověku by byl vhodnější. Protože je tento seriál u nás známý pod současným jménem, rozhodli jsme se ho nepřejmenovávat. Největší výhrady proti seriálu mají archeologové a historici. A to přesto, že se ve Vetřelcích dávnověku objevují i opravdoví a velmi známí vědci, nejen popularizátoři pseudovědy. Mezi ty uznávané odborníky, kteří se v seriálu objevili, patří například paleontologové Luis Chiappe a Mark Wilson.
A právě paleontolog Brian Switek pro web Smithsonian Institute asi nejlépe shrnul námitky vědců proti pořadu: „Vetřelci dávnověku jsou jednou z největších špín v jinak bezedném televizním kyblíku. Opravdoví odborníci zde přinášejí z kontextu vytržené útržky, zatímco fanatici zde volné pole působnosti. Beletrie je prezentována jako fakta, a skutečný vědecký výzkum je zde tak hrubě zkreslený, že mohu jen říct, že tento program lže svým divákům.“
Úspěch jako hrom
V současné době už má seriál 5 sezon a stal se fenoménem, který nejde ignorovat. Ať už si o přístupu autorů k vědeckým faktům myslíme cokoliv, rozhodně je sestříhaný tak dovedně a zábavně, že byste se na něj měli podívat. Ať už proto, že vás baví záhady a věříte, že nejsme ve vesmíru sami, anebo proto, že těmhle věcem nevěříte vůbec – a jen se chcete pobavit nad divokými spekulacemi. Seriál Vetřelci dávnověku je výjimečný právě tím, že dokáže uspokojit oba druhy diváků…