21. října 2019 09:42

Ženy ve vesmíru – čistě ženský tým opravoval ve vesmíru mezinárodní vesmírnou stanici

Ženy se i ve vesmíru vyrovnaly mužům. Práce čistě ženského týmu ve volném vesmíru.

Ženy rovny mužům... i ve vesmíru

Poprvé v historii Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pracoval dnes vně orbitálního komplexu pouze ženský tým. Americké astronautky Christina Koch a Jessica Meir úspěšně splnily úkol nahradit regulátor napájení, který uplynulý víkend vypověděl službu. Výstup mimo stanici, vysílaný v přímém přenosu na webu, letové středisko naplánovalo na 5,5 hodiny, trval ale sedm hodin a 17 minut.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na Twitteru informoval, že jeho astronautky zahájily pracovní směnu ve 13:38 SELČ, kdy provoz skafandrů přepnuly na bateriový provoz. Zpátky v bezpečí stanice pak byly ve 20:55 SELČ.

Trump pochválil kosmonautky

Koch a Meir během jejich práce v přímém spojení pozdravil z Bílého domu prezident Donald Trump. První výstup ženského týmu složeného ze dvou amerických astronautek do otevřeného kosmu přitom označil za "vpravdě historickou událost". "To, co děláte, je neuvěřitelné. Jste opravdu statečné ženy," řekl jim mimo jiné Trump.

Meir mu poněkud skromně odpověděla: "Je to jen poprvé, kdy jsou venku ve stejnou dobu dvě ženy. Pro nás je to skutečně jenom to, že děláme svou práci," poznamenala.

Pro Meir to přitom byla teprve první pracovní směna v otevřeném kosmickém prostoru. Podle statistik NASA je jich dnešním dnem už 221 a doposud se jich účastnilo 14 žen, Meir je patnáctou. A to i přesto, že to ve své době vypadalo, že "ženské mužstvo" do vesmíru nevystoupí.

Úkolem astronautek bylo vyměnit staré zařízení regulující napájení pro jednu ze tří nových baterií, které minulý týden instalovala Koch s Andrewem Morganem. To, že tento regulátor, označený zkratkou BCDU, nefunguje správně, odborníci právě zjistili, když se pokusili zprovoznit nově připojené baterie k napájecímu systému.

NASA informovala, že kontrolní středisko na Zemi nové BCDU po nainstalování Kochovou a Meirovou aktivovalo a sdělilo, že funguje tak, jak má.

Původní nikl-vodíkové baterie astronauti mění od loňského roku za nové a výkonnější lithium-iontové. Kvůli nynější závadě se NASA rozhodla obnovu baterií dočasně pozastavit.

Oběma astronautkám pomáhali v práci ze stanice Ital Luca Parmitano a Američan Andrew Morgan. Parmitano, který je velitelem ISS, obsluhoval robotickou paži Canadarm2 a Morgan měl na starosti dohled nad přechodovou komorou a správnou funkčností skafandrů.

Výstup Koch a Meir byl dlouhodobě připravovaný, původně obě astronautky ale měly vystoupit do volného prostoru až příští týden v pondělí, a to právě kvůli další výměně baterií. Jejich směna ale byla uspíšena a změněna na opravu regulátoru. Inženýrům NASA dnes astronautky také pomáhaly zjistit příčinu problému, neboť jde o již druhou závadu na tomto zařízení po výměně baterií.

"Když máte jednu závadu, řeknete si, že je to zajímavé, když ale máte dvě, tak zastavíte a zamyslíte se nad tím," vysvětlil Kenny Todd z vedení mise ISS. Dodal, že jakmile odborníci zjistí důvod opakované závady, bude posádka stanice s výměnami baterií pokračovat.

Text: ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom