Záhadná exploze ve vesmíru. Astronomové jsou bezradní
Australští astronomové pátrali po pulzech neutronových hvězd, ale během tohoto výzkumu narazili na něco ještě mnohem zajímavějšího.
Zachytili pozoruhodně silný signál, který trval velice krátce, pouhých několik milisekund. Zpočátku se zdálo, že to mohl být jen omyl přístrojů, ale pak se signál znovu a znovu opakoval – celkem třikrát. Podle výpočtů pocházejí všechny odněkud zpoza hranic Mléčné dráhy. Hodně daleko od Mléčné dráhy…
Signály zachycené mezi únorem 2011 a lednem 2012 byly jednorázové události, ani není jisté, zda mezi nimi existuje nějaká souvislost. Mnohé je však spojuje – například jejich obrovská síla. Přestože trvaly jen několik milisekund, každý ze signálů obsahoval stejné množství energie, jako vyrobí naše Slunce za 300 000 let!
I astronomové, kteří pracují každodenně s obrovskými čísly, si jen těžko představují jev, který mohl emitovat tak nesmírné množství energie. Jen taková síla však dokázala, že signál doletěl až k Zemi.
Vědci už přišli s několika teoriemi, které se pokoušejí vysvětlit, co se to kdesi na okraji vesmíru muselo odehrát. Podle jedné z nich by mohlo jít o srážku magnetarů – hypotetických neutronových hvězd s extrémně silným magnetickým polem. Dalším možným kandidátem by mohly být vybuchující černé díry anebo erupce gamma záření ze supernovy.
Něco úplně nového...
Anebo, a to je zřejmě nejzajímavější možnost: jde o nějaký zatím zcela neznámý vesmírný fenomén. K této variantě se přiklání například astronom James Cordes z Cornell University. Podle něj by mohlo jít o poměrně běžný jev, ovšem velmi obtížně odhalitelný. Podle některých hypotéz by mohlo docházet až k 10 000 podobným „zábleskům“ denně.
Vědci už zachytili podobné radiové signály dříve, nebyli však schopní zjistit, jestli pocházejí z naší galaxie, anebo z míst daleko za jejími hranicemi. Signály z minulých dvou let byly naštěstí analyzované pomocí nových metod. Zdá se, že astronomové stojí před úplně novým územím, které teprve čeká na objevování…