Vypadá jako sci-fi opice! Robonaut 2 na vesmírné stanici ISS dostal nohy
Na Mezinárodní vesmírné stanici už pár let pobývá humanoidní robot. Pomáhá posádkám na palubě a slouží k nejrůznějším testům.
Držitelem rekordu v délce pobytu na kosmické stanici ISS je americký humanoid Robonaut 2. Od pasu nahoru vypadá trochu jako člověk (nebo spíše jako motorkář v kombinéze a s přilbou) ovšem celá léta se musel obejít bez nohou.
Ty teď konečně dostal, i když spíše připomínají chapadla než nohy. Neexistují plány na to, že by se Robonaut 2 vrátil v nějaké dohledné době na Zemi, takže nohy musely letět za ním, což se stalo v dubnu tohoto roku. Ale posádka ISS mu je namontovala až v srpnu, takže si teď na ně jediný humanoid na orbitální dráze pomalu zvyká.
Do současné doby Robonaut 2 pracoval jen uvnitř stanice, díky novým nohám se ale již brzy podívá i do volného vesmíru. Jeho hlavním úkolem jsou totiž různé údržbové práce a vědecké experimenty. S nohama tak bude moci provádět opravy i na povrchu stanice, sám i v doprovodu astronautů. Před tím, než své chapadlovité nohy Robonaut 2 dostal, sloužila mu jako opora pouze jedna fixační nepohyblivá noha. S tou jej astronauti přemisťovali na určené místo a pak připevnili ke speciální konzoli na stěně stanice. Vše fungovalo správně, ale přece jen se ukázalo, že by měl být Robonaut 2 trochu flexibilnější. A to mu umožní právě jeho chapadlovité nohy. Díky nim se může sám uchytit na požadované místo bez toho, aby jej musela posádka připevňovat pomocí nářadí.
Nové robonautovy nohy mají místo chodidel pohyblivé čelisti, kterými se pevně přichytí k podkladu. Nohy jsou také delší než lidské. Měří bez mála tři metry a každá z nich má sedm kloubů. Na koncích jsou umístěny i kamery, aby mohla posádka stanice kontrolovat či řídit, kam se robonaut přichytí. Nové nohy tak představují jakýsi nadstandard, protože vzhledem k charakteru prostředí, ve kterém robonaut funguje, a jeho úkolům se o nohách původně vůbec neuvažovalo. Proto jej také NASA v roce 2011 vyslal na stanici bez nich. Nyní dostal Robonaut 2 systémová i softwarová vylepšení a k tomu i nové nohy. Vypadá teď spíše jako mechanická opice s motocyklovou přilbou, nicméně jeho schopnosti jsou teď na vyšší úrovni a může se podívat i mimo stanici.
My chceme humanoida!
Robonaut 2 vznikal několik let a je výsledkem snah NASA postavit humanoida, který by byl schopen lidem ve vesmíru asistovat při práci i vědeckých experimentech nebo je zcela nahradit při riskantních operacích nebo rutinních a zdlouhavých úkonech. Slouží také k ověřování chování a funkčnosti robotů na oběžné dráze v podmínkách beztíže. I když jde o pracovního robota, v NASA se rozhodli, že bude mít podobu humanoida, aby se co nejlépe hodil do prostředí uzpůsobeného pro pobyt lidí. Robonaut tedy není určen pro těžkou práci, ale pro jemné a na motoriku rukou náročné úkony, a to i s běžnými lidskými nástroji. Unese tedy jen 18 kg, ale jeho nitro ukrývá na 350 senzorů a 38 procesorů, které řídí jeho pohyby. Robonaut 2 navíc dokáže pracovat zcela samostatně podle předem nadefinovaného programu, posádka jej však může i dálkově ovládat.
Předchůdce Robonaut 1 začal vznikat v Johnsonově vesmírném centru v Houstonu v roce 1997, ten se ale do vesmíru nikdy nepodíval a nedokázal fungovat autonomně. Do roku 2005 se datuje zrod dvojky, ani u něj se původně let do vesmíru neplánoval, nicméně od roku 2011 se stal trvalým obyvatelem stanice ISS a vše nasvědčuje tomu, že tam ještě dlouho zůstane.
DP
O ROBOTECH JSME SE UŽ NĚCO NAPSALI: