19. prosince 2024 14:40

Bizarní antarktický živočich žije už 11 000 let. Jeho objevení má velké následky

Antarktida je zemí extrémů a také domovem některých z nejodolnějších a nejunikátnějších živočichů, které na planetě máme. Živočich, který zažil doby, kdy se lidstvo během neolitické revoluce přetransformovalo z lovců a sběračů na zemědělce, je už jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Živočich, o němž je řeč, je křemitka hlubokomořská (Monorhaphis chuni). Jde o mořskou houbu, kterou vědci znají už od roku 1986. Mořské houby sice vypadají spíše jako rostliny, ale nenechte se mýlit. Energii totiž přijímají „živočišným“ způsobem, tedy rozkladem organických látek. Stěny jejich buněk navíc netvoří celulóza, ale obsahují stejné látky jako například hmyzí exoskelet.

Živoucí archiv podmořského klimatu

Křemitka hlubokomořská vypadá trochu jako váleček na tyčce, její tělo totiž drží u dna jediný pevný prut. Jak podivuhodná mořská houba to je, se ale plně ukázalo až v roce 2012, když odborníci prozkoumali izotopové a prvkové složení jednoho ze skutečně obřích vzorků.

Podívali se podrobně na jemné lamely oxidu křemičitého, které tvoří zmíněný prut a které rostou podobně jako letokruhy stromu. Vyčetli tak skutečné stáří organismu. Houba, která na délku měřila dva metry a široká byla centimetr, je stará 11 000 let.

Přestože žije v antarktických vodách a v hloubce okolo 1100 metrů, za předlouhou dobu své existence zažila pár zásadních a celkem brutálních změn. „Můžeme tak odhalit časové úseky, kdy stouply teploty okolní vody, například v důsledku erupce podmořské hory,“ okomentoval svá zjištění autor výzkumu Klaus Peter Jochum z Institutu Maxe Plancka pro chemii v Mohuči.

Mohlo by vás zajímat: Nesmrtelný tvor „cestuje časem“. Místo stárnutí dokáže omládnout

„Pod elektronovým mikroskopem jsme rozpoznali čtyři oblasti, kde lamely rostly nepravidelně. V prvním tisíci let života houby se teplota okolní vody pohybovala kolem 1,9 stupně Celsia. Pak náhle stoupla na šest až deset stupňů Celsia a následně opět klesla na 4 stupně Celsia. Mezitím docházelo i k dalším, menším změnám,“ popsal Jochum. Houba tak není jen unikátním, extrémně dlouhověkým organismem, ale dokonce možná vědcům pomůže lépe porozumět klimatickým podmínkám a změnám v oceánu.

Zdroj: Max-Planck_Gesellschaft, Research Gate, DeepSeaNews.

Video, které jste mohli minout: Výletní ledoborec prorazí až 15 metrů silný led. Používá k tomu unikátní výbavu.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom