21. prosince 2024 12:55

Zaručený lék na kocovinu? Tisíce let staré recepty a rady určitě nezkoušejte, mohly by vás zabít

Pokud opravdu budete chtít kocovinu porazit stejně jako staří Římané, vyberte si raději takové návody, které spočívají ve zdobení vlasů a podobných aktivitách. Jinak doporučujeme si pro jistotu předem zjistit číslo na toxikologii.

Staří Římané dobře věděli, jak vypadá pořádná party. Víno na jejich akcích teklo proudem, a to doslova – dokonce ho někdy přidávali do vody, aby ji „vyčistili“. Podávali ho ke každému jídlu a každému hostu, dokonce i dětem. Taková spotřeba alkoholického nápoje proto pochopitelně potřebovala také důmyslné způsoby, jak porazit kocovinu. Nakolik byly funkční, to je otázka.

Věneček a vyprošťovák z jedu

Jedním z populárních způsobů, jak zmírnit nepříjemné následky opojení z předchozí noci, bylo umístit si do vlasů aromatické květiny. Růže, fialky nebo myrta spletené do věnce údajně svou vůní pomáhaly od bolesti hlavy.

Zatímco věnečky na hlavě jsou ještě poměrně bezpečné, starořímský „vyprošťovák“ v podobě toxické polévky z lékořice, fazolí, oleje, vína a prudce jedovatého oleandru mohi mít doslova smrtelné následky, pokud by ho člověk vypil větší množství. V případě, že oleandru bylo v koktejlu jen malé množství, nebyla výsledným efektem krutá smrt v křeči, ale „pouze“ zvracení.

Vlaštovčí zobáky a ovčí vnitřnosti

Není divu, že se některé z údajně zázračných léků na kocovinu nepojídaly až druhý den, ale naopak před tím, než se začalo pít. Římané například polykali vlaštovčí zobáky, jedli prasečí droby, ovčí plíce nebo soví vejce.

Čtěte také: Když to s oslavami nového roku přeženete. Jak předejít kocovině a zmírnit nevolnost?

Zdaleka nejoblíbenější a také nejpoužívanější ingrediencí proti kocovině bylo zelí a růžičková kapusta. Podle starých Římanů je stačilo sníst a tato zdravá zelenina téměř okamžitě vyhnala víno z těla. Tenhle prastarý recept možná nebude úplně od věci. Jak víme, zelí obsahuje obrovské množství vitamínů C a K, a zcela moderní vědecké výzkumy naznačují, že možná umí játra a ledviny chránit před nejrůznějšími toxiny.

Zdroj: Taylor and Francis, The Conversation, Bacchus and beyond,  The Daily Beast.

Video, které jste mohli minout: Opravdu Alexandrijskou knihovnu spálil Caesar? O statisíce vzácných svitků jsme možná přišli úplně jinak.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom