Robotičtí psychologové změní svět v globální nirvánu snadno, levně a brzy
Kapesní automatizovaný psycholog má na to změnit svět. Otázkou je, jak budou vypadat jeho negativní stránky.
Je to několik měsíců, co světlo světa spatřila Ellie, první umělá inteligence, která zároveň pracuje jako psycholožka. Díky tomu umí mimo jiné přesně přečíst význam až 60 neverbálních lidských projevů od pohledů po tón hlasu.
Za jejím vývojem stojí DARPA, americká polovojenská výzkumná instituce, která rovněž stála na počátku internetu. DARPA doufá, že by Ellie mohla zlepšit diagnostikování depresí a známek blížící se sebevraždy u vojáků. Není však asi třeba dodávat, že podobně jako právě u internetu by Ellie mohla přinést revoluci i do soukromého sektoru.
Telefon psychologem
První výsledky z praxe ukazují, že Ellie může fungovat na úrovni srovnatelné s lidskými psychology. Co je paradoxnější, vojáci se s Ellie baví raději než s lidskými psychology. Otevřít démony svého nitra počítači je snazší než u lidské bytosti. Analytici se shodují, že Ellie a její následovníci časem přinesou automatizaci i do sféry psychologie. Co vše to ale bude znamenat pro zítřejší odvětví mentálního zdraví?
Krom snížení počtu lidských psychologů především analýzu mentálního stavu i bez pokecu a ležení na kanapi. Ellie ani dnes není ve své snaze sama. Rovněž z června tohoto roku pochází odhalení experimentu Facebooku, který na 700 tisících lidech ukázal, že na naši náladu mají hmatatelný vliv i takové detaily jako pozitivní nebo negativní slova ve statusech známých. Sběr hromady informací k analýze chování využívá i studie Andrewa Campbella, která podle (tentokrát doprovodných) dat z mobilních telefonů velmi přesně analyzovala mentální stav jejích uživatelů.
Masově využitelné aplikace, které uživatelům doporučí návštěvu lékaře, popřípadě samy provedou diagnózu, jsou tak prakticky již zde a čeká se jenom na jejich vypilování a distribuci. Diagnóza samotná je však pouze prvním krokem. I při léčbě mají totiž počítače brzy sehrát revoluční úlohu. Ruku v ruce s tím se však objevují i kritici, podle nichž může být dokonalejší čtení lidských emocí spíše hrozbou.
Globální psychologie
Ve vizi analýzy na webu Singularity Hub by přesnější informace velmi rychle mohly přinést daleko efektivnější doporučení ke změně životosprávy pacienta. Čistě z množství sebraných dat bude možné srovnat jednoho pacienta s jiným z milionů v databázi, a přijít tak s terapií, která se snadno může obejít i bez medikamentů. I ty by však mohly být brzy šetrnější. S rozvojem elektroniky a nanotechnologie dnes rovněž raketově roste i naše porozumění mozku.
Ďábel se často ukrývá v detailech, které přesnější umělé inteligence mohou pojmenovat mnohem přesněji než lidští psychologové s jejich omezeným repertoárem. Výsledkem by tak prý již brzy mohl jednoduše být... šťastnější svět. Mentální zdraví se má demokratizovat a být stejně běžnou součástí života jako péče o tělo. Z psychologie se sejme stigma, které souvisí s návštěvou specialistů a polykáním prášků.
Šťastnější lidé jsou méně skeptičtí, méně agresivní, odpočatější, nemají sklony k sebedestruktivním návykům, jednoduše jsou mnohem spokojenější. Výsledek "globální terapie" by mohl přinést mnohem klidnější, mírovější i zdravější svět než jakékoliv jiné, konzumnější aplikace výpočetní techniky.
Právě skeptici mezi námi však jistě vypíchnou i nutnost vyvarovat se negativnímu využití technologie. Při míře analýze lidské bytosti, jakou disponuje Ellie či její následovníci, by se totalitní režimy zítřka mohly proměnit ve všemocné instituce, v nichž jsou dle přesných analýz likvidováni i pouze potenciální disidenti. Budeme-li méně apokalyptičtí, techniky by se jistě ujaly i reklamní agentury nebo hackeři. Jestli se dnes lidé obávají úniku svých nahatých fotek, budou se zítra obávat úniku svých nejtemnějších myšlenek? Potlačit podobné zneužívání AI psychologů bude jistě oříšek, v součtu by však pozitivní dopady jejich magie mohly stát za to.
Ladislav Loukota
Chcete poznat robotickou budoucnost víc? Tak tady je nálož článků:
anebo:
a třeba taky: