Korejské hranice chrání bitevní roboti s kulomety a granátomety
Severní Korea má výrazně početnější armádu než její jižní soused. A tak musela Jižní Korea sáhnout po lepší technologii. A vsadila na tu nejvíc futuristickou, jaká vůbec existuje…
Od poloviny září střeží hranice mezi Korejemi roboti. Těžce vyzbrojení roboti. A budou své zbraně používat proti lidem.
Jde o robotické zbrojní systémy SRG-1, které jsou vyzbrojené 5,5mm kulometem a 40mm granátometem schopným střílet různé typy granátů. Ale tyto údaje zase tak zásadní nejsou. Důležité je, že roboti jsou vybaveni špičkovými vizuální, tepelnými i pohybovými senzory – ty umožňují, aby robo-vojáci identifikovali potenciální cíl na vzdálenost nejméně tří kilometrů. Současně mají software, který by měl prakticky bez chyb rozpoznat, o jaký druh cíle se jedná: nebude tedy pálit po zajících ani přátelských jednotkách – místo toho vyhodnotí, kdo je opravdovým nebezpečím.
Podívejte se, jak tito roboti fungují:
Tyto roboty vyvinula a postavila společnost Samsung, kterou máme spíš spojenou s ledničkami a telefony. Tak omyl, je také předním světovým výrobcem zbrojní techniky… Tito roboti budou mít (zatím) jediný úkol: střežit demilitarizovanou zónu mezi oběma znepřátelenými státy. Pro tuto činnost jsou zcela ideální: je hluboká pouhých 5 kilometrů, takže ji SRG-1 prohlédne skoro celou.
Korea testovala tyto systémy už od roku 2006. Za tu dobu se podle vyjádření armády podařilo vychytat všechny větší problémy. Experti odhadují, že cena za jeden kus robota se pohybuje kolem 200 000 dolarů, v přepočtu kolem tedy kolem 4 milionů korun. Korea zatím neprozradila, kolik exemplářů těchto nepohyblivých robotů si pořídila…
Výhody a nevýhody
Autoři systému i jihokorejská armáda jsou nadšení z výhod tohoto zbrojního systému. „Nezná strach, kterému podléhají živí vojáci,“ chválí SGR-1. Oponenti robotů jako zbraní ale namítají: „Jenže neznají také spravedlnost, cit ani emoce. A také nikdy neodmítnou příkaz velitele, jakkoliv šíleného nebo násilnického.“
Budoucnost válek a bojování se rozhodně zcela změní, pokud lidští bojovníci budou nahrazeni neživými. Jak? Netroufáme si to odhadovat, podobné pohledy do budoucna jsou prakticky vždy chybné…
Rozhodně ale nejde tyto roboty považovat za útočné. Protože se nemohou pohybovat, jde je jen velmi obtížně nasadit v útoku. Zato jako defenzivní zbraň mohou fungovat skvěle.
Zajímají vás roboti a droni? tak tady máte další nálož článků o nich: