Hitlerův poslední útok vyústil v 50 000 mrtvých. Mrazivá řež byla plná zničených tanků
Těsné úniky 2. světové války (4) – Peklo v Ardenách
Poslední velkou ofenzívu naplánoval Adolf Hitler na prosinec 1944 s cílem dobýt zpět Antverpy a narušit zásobovací trasy Spojenců. Boj v neprostupných Ardenách byl především bojem o komunikace. V něm hrálo mimořádně velkou roli z dopravně strategického hlediska město Bastogne, které bylo křižovatkou pěti silnic a tří železnic.
Podle Hitlerova plánu mělo být Bastogne obsazeno hned po zahájení ofenzívy 16. prosince 1944, Američané ale byli rychlejší. Jednotky 10. obrněné divize a 101. výsadkové divize (takzvaní Křičící orli) pod velením brigádního generála Anthonyho McAuliffea dorazily do Bastogne krátce před příchodem Němců. Německý generál Hasso von Manteuffel se rozhodl na město neútočit a zvolil jeho obležení, jemuž Američané až do příchodu posil 26. prosince 1944 odolávali.
Válčení u Bastogne Zdroj: HBO
Američtí výsadkáři s těžkým kulometem M1919 Browning Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Do bitvy v Ardenách poslal Adolf Hitler své elitní jednotky Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Američtí výsadkáři podporovaní tankem Zdroj: Mediadrumimages/AnthonyTucker-Jo / Media Drum World / Profimedia
Němci postupují rozvrácenou americkou obranou Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Němečtí vojáci se na počátku útoku nemuseli obávat spojeneckých letadel Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Zajistit v mrazech a obklíčení zásobování vojáků nebylo vůbec snadné Zdroj: Mediadrumimages/AnthonyTucker-Jo / Media Drum World / Profimedia
Zajatí Američané Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Obávaný německý střední tank Panther Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Bitva v Ardenách nakonec skončila porážkou Němců Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Jízda tanku v bitvě v Ardenách Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Trosky německého letadla na poli v Belgii Zdroj: ČTK / SZ-Photo / SZ Photo
Tuhé boje při bitvě v Ardenách Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Německé vojsko v bitvě v Ardenách Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Zkáza bitvy v Ardenách Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Postupující vojáci v průběhu bitvy Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Německý tank Panther zničený během bitvy v Ardenách Zdroj: Mediadrumimages/AnthonyTucker-Jo / Media Drum World / Profimedia
Přečtěte si také: Operace Bodenplatte: Poslední zoufalý útok Hitlerovy Luftwaffe znamenal její konec
Jděte k čertu!
Situace McAuliffeových 18 000 mužů byla zpočátku kritická. Chyběly těžké zbraně, náboje, potraviny i zdravotnický materiál, navíc napadl sníh a na všechny dolehly kruté mrazy. Přesto když 22. prosince vyslal německý generál, který měl trojnásobek vojáků, do Bastogne parlamentáře s výzvou ke kapitulaci, dočkal se stručné odpovědi. „Jděte k čertu!“ interpretoval Němcům McAuliffeovu jednoslovnou odpověď „Nuts!“ velitel 327. pěšího praporu.
Následujícího dne se zázračně umoudřilo počasí, takže poprvé od zahájení německé ofenzivy vzlétla spojenecká letadla a shodila obleženým vytoužené zásoby. Hitler, jemuž bylo hnízdo odporu uprostřed Němci kontrolovaného území trnem v oku, ale nařídil u Bastogne nasadit další posily. Německé síly soustředěné kolem města se tak rozrostly na osm divizí.
Tanky a pěchota
Němci zaútočili na Štědrý den 1944. Město nejprve bombardovala Luftwaffe, proti americkým liniím v západní části perimetru pak vyrazilo 18 německých tanků s praporem pěchoty. Tanky sice obranu Bastogne prorazily, díky vynikající koordinaci mezi americkými výsadkáři a posádkami stíhačů tanků se ale podařilo hrot německého úderu obklíčit a tanky jeden po druhém zničit. Američané přitom zajali 92 Němců.
Boje pokračovaly i v následujících hodinách, k obleženým se už ale blížila záchrana a 26. prosince tankový prapor obrněné divize generála Creightona W. Abramse prorazil do Bastogne koridor. Přestože boje v prostoru významné křižovatky trvaly ještě několik dnů, obležení už definitivně skončilo.
Tragický výsledek
A ke konci se blížila i poslední Hitlerova ofenzíva. Již 25. prosince 1944 dospěl vrchní velitel německých vojsk na západě generál Gerd von Rundstedt k přesvědčení, že výpad naplánovaný Hitlerem je odsouzený k neúspěchu. Vůdce třetí říše ale jeho naléhavou žádost, aby byly dosud bojeschopné jednotky staženy a uchovány pro obranu Německa, striktně odmítl.
Mohlo by vás také zajímat: Bomby, kostry, granáty aneb Proč na Ostravsku ještě neskončila druhá světová válka
V důsledku toho přišli Němci o 20 000 vojáků a velké množství bojové techniky včetně cenných tanků, jimž mnohdy došel benzín a musely být ponechány svému osudu. Beze ztrát ale nebyli ani Američané – v řadách nezkušených divizí zaskočených zuřivým německým útokem padlo 30 000 vojáků.
Zdroj: The National WWII Museum, Kronika druhé světové války, Praha 2000