První zpěv počítače z roku 1961 zní jako pekelná pohádka pro děti. Hudbu znáte z milované sci-fi
Počítačová serenáda vám možná způsobí noční můry, vznikla však díky ní jedna z nejlepších sci-fi všech dob.
V dnešní době už počítače umí dokonale napodobit lidské hlasy, to ale pochopitelně nebylo vždy realitou. První počítač schopný vydat jakýkoliv hlas byl IBM 7094 a povedlo se to na začátku 60. let. Tehdejší počítačoví inženýři z Bell Labs netroškařili a rozhodli se, že počítač nechají rovnou zazpívat. Vznikla tak naprosto bizarní a dnes už legendární nahrávka písničky z viktoriánských dob, Daisy Bell.
Inspirace pro sci-fi trhák
Skladbu v roce 1892 složil Harry Dacre, ale proč si v Bell Labs vybrali zrovna ji, se neví. Existuje ovšem teorie, že její název dobře koresponduje se jménem společnosti. Donutit počítač zpívat nebylo nic jednoduchého. Syntetizovanou hlasovou melodii naprogramovanou Carol Lochbaumou a Johnem Kellym bylo potřeba napasovat na doprovodnou stopu naprogramovanou Maxem Mathewsem. Počítač, na kterém inženýři pracovali, měl sice velikost piana, nebylo ale možné na něm nahrávku přehrát jen tak, v reálném čase. Mathews proto musel stvořit celkem hodinový výstup a pak jej zrychlit tak, aby dostal 17vteřinovou melodii.
Podle dnešních standardů zní nahrávka samozřejmě naprosto primitivně a její syntetický zvuk připomíná spíš vyzváněcí tón telefonu, tehdy šlo ale o revoluci a obrovský krok kupředu. Šlo o takový unikát, že v Bell Labs písničku přehrávali jako atrakci pro návštěvníky.
Jedním z těchto návštěvníků byl shodou okolností také známý britský autor sci-fi, Arthur C. Clarke. Syntetický počítačový hlas ho tehdy zaujal natolik, že když pomáhal vytvořit scénář k jednomu z přelomových filmových děl žánru science fiction, 2001: Vesmírná odysea, zakomponoval do něj jak syntetický hlas, tak píseň Daisy Bell. Ve filmu si ji zpívá lodní počítač HAL, když ho pomalu rozebírají.
Zdroj: Library of Congress, The Honest Broker, PC Gamer.
Video, které jste mohli minout: Tajemství gigantického bombardéru odhaleno. Létající pevnosti pomáhaly počítače.