2. března 2014 06:00

Tajemný kámen na Marsu: záhada rozluštěna!

Trvalo jen pár dní, než byla rozluštěna "záhada století".

Možná jste také zaznamenali povyk, který vznikl okolo kamene, který se znenadání objevil na snímcích z vozítka Opportunity, které zkoumá povrch Marsu. Na první pohled se jednalo o neobvyklý kámen, jehož struktura připomínala želatinu. Senzacechtiví nadřenci ihned spřádali teorie o životu na Marsu, ale realita se ukázala mnohem prozaičtější.

Na přelomu tohoto a minulého roku snímalo vozítko Opportunity povrch Marsu nedaleko Murrayova hřebene, který ohraničuje kráter Endeavour, a na snímcích se v rozpětí 13 dní objevil pozoruhodný nový kámen. Zatímco na snímku z 26. prosince 2013 panoramatická kamera Pancam snímala poměrně monotónní naoranžovělý marsovský povrch, 8. ledna 2014 se na snímku objevil docela zvláštně vypadající kámen, který byl záhy nazván Pinnacle Island – Vrcholový ostrov.

Snímek z vozítka Opportunity, který dělí necelé tři týdny. Bílý kámen se naprosto vymyká tomu, co běžně nacházíme na Marsu. Zdroj NASA/JPL-Caltech/Cornell Univ./Arizona State Univ.

Po zběžném pohledu na nový kámen se člověk neubrání pocitu, že se jedná o něco organického původu, třeba lasturu. Mnohým to zase připomínalo houbovitý nebo želatinovitý objekt. Faktem zůstává, že se jedná o objekt cca 4 cm velký, s bílým okrajem a načervenalým vnitřkem. Ať se jedná o cokoliv, hlavní otázkou bylo, jak se to do zorného pole Opportunity dostalo. Přiznejme si, že vize Marťanů házících po Opportunity kamínky a lasturky je sice milá, ale asi nebude pravdivá.

Marťani: Drž to v klidu Larry, snímá to další záběr.

Po měsíci zkoumání došli vědci z týmu Opportunity k závěru, že se jedná o úlomek skály, přes kterou vozítko Opportunity projelo při svém popojíždění po marsovském povrchu. Na rozuzlení došlo až poté, co vozítko mohlo poodjet od místa, které snímalo začátkem roku. Po poodjetí nasnímalo Opportunity skálu, která ukazuje totožnou strukturu jako Pinnacle Island, navíc okolo ní vedou stopy vozítka.

Umělcova představa vozítka Opportunity na Marsu. Zdroj: NASA

Na druhou stranu nemusíme věšet hlavu. Senzace se sice nekoná, ale pro vědce se otevřel unikátní způsob zkoumání vnitřní struktury marsovských skal. Úlomek Pinnacle Island obsahuje neobvyklé množství manganu a síry, což poukazuje na dva možné způsoby vzniku skály. Jedním z nich je působení vody, která rozpustila původní ingredience a snesla dohromady mangan a síru. Druhá možnost je, že skála vznikla pod povrchem a teprve erozí byla odhalena, což se zdá o něco méně pravděpodobné než působení vody.

Současný plán týmu Opportunity je prozkoumat krom Pinnacle Island i skálu, ze které byl kámen odlomen. Vozítko bude navíc schopno více experimentů, neboť na marsovské jižní polokouli nastal zimní slunovrat a solární panely tak budou moci efektivněji zásobovat Opportunity energií. Tým vědců stojící za Opportunity doufá, že prozkoumáním poškozené skály s větší jistotou určí, jestli za jejím původem stojí vodní eroze, nebo jestli vznikla pod marsovským povrchem a byla odhalena písečnou erozí.

Jana Poledniková

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom