4. ledna 2022 07:30

Skutečný Mustafar: Pekelná planeta připomíná rodiště Darth Vadera. Proč je důležitá?

Na nově objevené exoplanetě panují hodně nehostinné podmínky. Místo vodních oceánů jsou na ní moře lávy.

Když tvůrci třetí epizody ságy Star Wars s podtitulem Pomsta Sithů přišli s nápadem umístit finální souboj mezi Anakinem Skywalkerem a Obi-Wanem Kenobim na rozžhavenou vulkanickou planetku Mustafar plnou lávových řek a oceánů, určitě ani nedoufali, že taková planeta skutečně existuje. A to dokonce „pouhých“ 31 světelných let od Země. Exoplaneta, která dostala název GJ 367b, je větší než Merkur, menší než Mars a je zhruba stejné hustoty, jako čisté železo. Svoji hvězdu, drobného červeného trpaslíka, obíhá v těsné blízkosti a rok tam trvá jen osm hodin. Planeta se navíc neotáčí jako naše Země, nýbrž jako Měsíc. Výsledkem je, že k hvězdě neustále míří stejnou stranou a tenhle „věčný den“ připomíná rozžhavené peklo.

Lávový oceán

Teplota na povrchu bude okolo 1 200 stupňů Celsia,“ tvrdí astrofyzička Jessie Christiansenová, která se na objevu a zkoumání nové exoplanety podílela a je jednou z autorek odborného článku publikovaného v časopise Science. „Myslíme si, že na téhle straně bude jen roztátá hornina.“

Vědci zatím nechápou, jak se planetka dostala tam, kde je. Podobných ještě mnoho neviděli. Díky tomu, že je u tak malé hvězdy, ale dokázali velmi přesně odhadnout její hustotu; navíc doufají, že se jim o ní povede zjistit ještě mnohem víc. „Teď se budeme zaměřovat na její atmosféru,“ vysvětlila Christiansenová, „a zjišťovat, jestli je složená z vodíku a helia, jestli se v ní nacházejí silikáty kvůli radiaci, kterou vyzařuje její hvězda, a tak dále. Mohla by být jednou z mála, u kterých se nám podařilo vyzkoumat, jak vypadá povrch. To je extrémně vzácné.

Je Sluneční soustava vzácnější, než jsme předpokládali?

Výzkum této nehostinné planety v hvězdném systému, který ten náš vůbec nepřipomíná, nakonec paradoxně může přinést daleko větší porozumění Sluneční soustavě. Jak se totiž čím dál častěji ukazuje, náš domovský hvězdný systém je zřejmě daleko vzácnější, než si odborníci dosud mysleli, a porozumění exoplanetám, jako je GJ 367b, nám může naznačit, jak moc.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom