17. února 2013 07:00

Proč si nikdo nevšiml asteroidu, který ničil na Sibiři?

O podivném meteoritu, která zasáhl v pátek Sibiř, už víme mnohem víc - už je mj. jasné, proč si ho nikdo nevšiml.

Asteroid, který zasáhl Rusko, byl poměrně malý - měřil necelých 15 metrů a mohl vážit asi 7000 tun. A právě to je příčina, proč před dopadem nebyl odhalen.

Tak malé objekty jsou totiž pod rozlišovací schopnost astronomů - ti hledají jen větší asteroidy. Co se týká těch s rozměry nad 1 kilometry, podařilo se jich už objevit asi 90 procent. "Ruský" asteroid byl na obloze příliš nenápadný, a proto ušel pozornosti hvězdářů. Současně se blížil po takové dráze, že kvůli slunečnímu světlu nebyl dobře rozpoznatelný.

Vše, co se ví o pádu meteoritu na Rusko

V rozhovoru pro Českou astronomickou společnost popsal šanci na objevení tak malého objektu expert na asteroidy z Ondřejovské hvězdárny Petr Scheirich:"Šance je poměrně malá. Nedá se sice vyloučit, ale šlo by o velkou náhodu. Podle simulací provedených pro prohlídku Pan-STARRS (objevitel očekávané jarní komety - pozn. redakce), v současnosti nejúspěšnější "kombajn" na hledání blízkozemních planetek, se například ukazuje, že je pouze 25% šance, že za celou dobu jejího provozu se podaří objevit těleso o velikosti kolem 10 metrů ještě před jeho vstupem do atmosféry. Podobně i objev planetky 2008 TC3 asi 20 hodin před pádem byla obrovská náhoda."

Vstup asteroidu do atmosféry zaznamenala i družice Eumetsat:

Následky pádu

Počet zraněných v důsledku pátečního dopadu roje meteoritů do oblasti Uralu se podle dnešních zpráv ruských úřadů zvýšil na 1200, včetně 259 dětí. Většina utrpěla řezné rány, když silná tlaková vlna rozbila okna v rozsáhlé oblasti. Patrně nejhůře je na tom žena, která si zlomila páteř - agentura ITAR-TASS informovala, že dnes byla ve vážném stavu letecky dopravena do Moskvy. Odhad škod se zvýšil z původních 400 milionů rublů (asi čtvrt miliardy korun) na miliardu rublů (přes 630 milionů korun).

Škody jsou patrné ve více než stokilometrovém okruhu kolem jezera Čebarkul, které leží asi 70 kilometrů západně od Čeljabinska a u něhož byl objeven kráter vytvořený zřejmě největším meteoritem. V samotném jezeře však potápěči úlomky meteoritu zatím nenašli. Tlaková vlna po nárazu vesmírného tělesa poškodila okna skoro tří tisícovek obytných domů, 34 z 41 nemocnic a 361 školek a škol. Nejhůře prý dopadl zimní stadion.

Mini apokalypsa

Odhaduje se, že je nutno nahradit až 200.000 metrů čtverečních skla. V nynějších až dvacetistupňových mrazech, které na Uralu panují, to představuje vážný problém, na který se úřady soustřeďují. Zatím se podle gubernátora podařilo zasklít asi třetinu oken, zbytek má následovat do týdne, v případě výkladních skříní ze sovětské éry do dvou týdnů. Lidé, ke kterým se sklenáři ještě nedostali, si zatím vypomohli plastovými fóliemi.

Jaké programy odhalily nejvíc asteroidů?

Do oblasti byly vyslány opravářské čety z jiných částí Ruska a ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov slíbil, že především poškozené školy, školky a nemocnice budou do pondělí funkční. Do odstraňování následků přírodní pohromy bylo nasazeno přes 24.000 lidí.

Počet obyvatel, kterým meteorický roj nějakým způsobem poškodil obydlí, je odhadován na 100.000 a materiální škody se jen v Čeljabinské oblasti podle jejího šéfa Michaila Jurjeviče pohybují kolem miliardy rublů.

Jsme v bezpečí, asteroid nám minul. Těsně

"Na takové neštěstí je to malá suma," usoudil gubernátor. Čeljabinsk se prý "podruhé narodil", ale skutečné pohromě se vyhnul. Gubernátor také odmítl fámy, že by si lidé sami rozbíjeli okna, aby se dočkali bezplatné výměny. "Bůh nám dal možná znamení, aby se lidé jen nepachtili s pozemskými starostmi, ale občas také vzhlédli k nebesům," usoudil pop Sergej ve vsi Čebarkul u stejnojmenného jezera.

Roj úlomků podle odborníků vznikly poté, co do zemské atmosféry rychlostí až 72.000 kilometrů za hodinu pronikl meteor o hmotnosti údajně kolem deseti tun, který ve výšce třiceti až padesáti kilometrů nad zemským povrchem explodoval. Bohatý meteorický déšť podle ITAR-TASS zasáhl kromě Čeljabinské oblasti i čtyři další ruské regiony: Ťumenskou, Sverdlovskou a Kurganskou oblast a rovněž Baškortostán.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) podle ruských médií odhadl sílu výbuchu nebeského tělesa na 300 až 500 kilotun klasické trhaviny, což je nejvíce od dopadu Tunguzskéhometeoritu, který zasáhl Sibiř roku 1908.

Údajný kráter po dopadu "čeljabinského meteoritu":

Podivný únor 2013

Vesmírná dobrodružství tím nekončí. Vědecký ústav v Severní Kalifornii dnes ohlásil, že dostal řadu hlášení z předchozí noci o záhadném světelném jevu nad sanfranciským zálivem; záhadný objekt prý vypadal jako kulový blesk letící na západ. Podívejte se na video:

Ale vlastní teleskopy v observatoři jev, následující po výbuchu "ruského meteoritu", nezaznamenaly. Cosi podobného se prý vyskytlo i nad Kubou; alespoň kubánská média s odvoláním na očité svědky popisují "jasné světlo" na obloze i "velké zahřmění", které otřáslo zdmi a okny. Vše prý nasvědčuje pádu meteoritu, který se však naštěstí obešel bez škod a obětí.

Jak bude vypadat konec světa? Podívejte se na videa na téma Největší katastrofy!

V souvislosti s meteorickým rojem nad Uralem se na ruském internetu v diskusních fórech objevila záplava spekulací, že ve skutečnosti nešlo o přírodní úkaz, ale o utajovanou zkoušku zbraně nové generace. S touto myšlenkou přišel mimo jiné také ruský politik Vladimir Žirinovský, který tvrdí, že šlo o test americké zbraně. "Jste jako nějaký primitivní kmen. Jaký meteorit?" rozčiloval sa šéf ruských liberálních demokratů. Dodal, že "vesmír má svoje vlastní zákony"."Když něco spadne - tak je to vyrobené rukou člověka," prohlásil.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom