16. července 2020 09:00

Pošlete svoje jméno na Mars. NASA tam vypravuje robotická vozítka a s jedním můžete letět i vy

Robotický rover Perseverance je velký jako osobní auto a váží tunu. K Marsu startuje na přelomu července a srpna 2020 a spolu s ním i miniaturní jména několika milionů obyvatel Země vypálená laserem.

Celá Česká republika se chystá na Mars. I tak by se dal shrnout výsledek ojedinělé „podpisové“ akce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě nového robotického vozítka Perseverance určeného k dalšímu průzkumu Marsu totiž vedle mnoha přístrojů a systémů na rudé planetě přistanou i jména zhruba 11 milionů (přesně je to 10 932 295) lidí vypálená laserem na tři mikročipy umístěné ke středu zadního příčného nosníku.

NASA sesbírala jména od zájemců z celého světa na své speciální stránce a hodlá v tom pokračovat. Na Perseverence už je sice plno, zájemci se ale teď hned mohou „přihlásit“ na další vesmírné mise, vygenerovat si svůj virtuální palubní lístek a sbírat body za časté lety do vesmíru.

Rover vážící 1025 kg je na svou cestu připraven už zhruba od března, nad jeho startem plánovaným na období od 30. července do 15. srpna 2020 se ale vznášel otazník kvůli pandemii nemoci COVID-19. Vozítko do vesmíru vynese raketa Atlas V z floridského Mysu Canaveral a jeho přistání na rudé planetě v oblasti kráteru Jezero NASA plánuje na 18. února 2021.

Jméno vybral žák 7. třídy

Jméno Perseverance (Vytrvalost) dal šestikolovému vozítku žák sedmé třídy z Virginie Alexander Mather. Stalo se tak v celoamerické soutěži o pojmenování roveru, kterou NASA pro americké školáky tradičně vyhlašuje.

Stejně postupovala americká vesmírná agentura i v případě předchozích výzkumných vozítek od Sojourneru (1997) přes Spirit a Opportunity (oba přistály v roce 2004) až po Curiosity, který se po Marsu pohybuje od roku 2012.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom