10. ledna 2020 07:30

Polostínové zatmění Měsíce dnes půjde pozorovat i v Česku. Výjimečně pouhým okem

Připravte se na vcelku unikátní podívanou polostínového zatmění Měsíce.

Z území Česka dnes lidé spatří polostínové zatmění Měsíce. Jev, který jindy pouhýma očima nelze pozorovat, bude viditelný, neboť Měsíc projde těsně nad stínem Země. Pozorování s odborným výkladem pořádají obě pražské hvězdárny i hvězdárna v Ondřejově, kde sídlí Astronomický ústav Akademie věd.

Polostínové zatmění nastává při úplňku, ale jen pokud Měsíc projde blízko stínu vrženého Zemí. Dráha Měsíce je podle astronoma Petra Horálka vůči rovině zemské dráhy skloněna asi o pět stupňů a zemský stín na obloze pokrývá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o úhlovém průměru jen 1,5 stupně. Měsíc tak zemský stín i jeho blízké okolí častěji mine a k zatmění nedojde. Polostínové zatmění je navíc očima patrné jen v době, kdy se Měsíc nachází velice blízko okraje zemského stínu.

Měsíc při tomto zatmění vypadá lehce "začouzeně". Očima to bude pozorovatelné zhruba od 19.30 do 20.40, nejlépe kolem vrcholné fáze jevu, která nastane ve 20.10. S pomocí profesionální techniky pak lidé mohou sledovat jev jak ze Štefánikovy hvězdárny na Petříně, tak i z hvězdáren v Ďáblicích a ve středočeském Ondřejově. Komentované pozorování oblohy všechny pořádají od 18.00. V Ondřejově potrvá do 20.30, v Praze ještě o půl hodiny déle. Vedle potemnělého Měsíce navíc návštěvníci uvidí i Venuši jako Večernici, která je v prvních měsících letošního roku velice jasná.

Další, ovšem mnohem hůře pozorovatelné polostínové zatmění Měsíce letos nastane 5. června. Výraznější přijde až 28. října 2023, úplné zatmění bude z Česka viditelné 7. září 2025.

Průběh zatmění v České republice:

Východ Měsíce (Praha) 15 h 58 min SEČ
Začátek polostínového zatmění *18 h 07 min 45 s SEČ
Maximální fáze zatmění 20 h 09 min 59 s SEČ
Konec polostínového zatmění *22 h 12 min 19 s SEČ

* tato fáze není očima pozorovatelná

Zdroj: ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom