Ode dneška další Číňané poletují vesmírem
Z čínského kosmodromu v poušti Gobi na severu Číny dnes odstartovala do vesmíru čínská kosmická loď Šen-čou 11 se dvěma čínskými kosmonauty.
Z čínského kosmodromu v poušti Gobi na severu Číny dnes odstartovala do vesmíru čínská kosmická loď Šen-čou 11 se dvěma čínskými kosmonauty. Záběry startující rakety přenášela v přímém přenosu čínská státní televize. Raketa směřující k čínské experimentální laboratoři Tchien-kung 2 odstartovala v půl osmé místního času (v 1:30 SELČ).
K vesmírné laboratoři Tchien-kung 2, kterou Čína vypustila na oběžnou dráhu minulý měsíc, má raketa dorazit za dva dny. Kosmonauti v ní mají strávit 30 dní a provádět tam mimo jiné lékařské experimenty a testovat technologie a systémy v přípravách na vyslání základního modulu čínské vesmírné stanice v roce 2018. Ta by měla začít plně fungovat v roce 2022 a být v provozu asi deset let.
Do vesmíru dnes odletěli devětačtyřicetiletý Ťing Chaj-pcheng, který byl v kosmu již dvakrát, a sedmatřicetiletý Čchen Tung. Jejich 30denní cesta se má stát zatím nejdelším pobytem čínských kosmonautů ve vesmíru.
Dnešní start lodi Šen-čou 11 je šestou čínskou vesmírnou misí s lidskou posádkou. Poslední pilotovaná čínská kosmická mise se uskutečnila v červnu 2013. V roce 2013 pobývali v kosmu tři čínští kosmonauti, kteří strávili dva týdny na palubě experimentální laboratoře Tchien-kung 1 (Nebeský palác). Ta byla na oběžné dráze od roku 2011 a letos byl její provoz ukončen.
Čína se po někdejším Sovětském svazu a USA stala v roce 2003 teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru a v roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na Měsíci.
ČTK