Video ukazuje, jak z nebe prší pavouci. Noční můra arachnofobiků vzniká dvěma způsoby
Záběry pavouků visících z nebe jsou bohužel skutečné a v některých částech světa se s tímhle setkávají poměrně často. Bizarní fenomén, který vypadá jako děsivá invaze, má ale překvapivě logické vysvětlení. Někdy za tím stojí hromadné páření, jindy zvláštní způsob migrace.
I když většině lidí nejsou pavouci nijak příjemní, najde se jistě spousta lidí, kteří se jich nebojí a s jejich existencí nemají vlastně žádný problém. Je to i díky tomu, že se tito osminozí predátoři nejčastěji pohybují v temných koutech, pod kameny, kořeny a ve sklepích a obecně se snaží s lidmi nemít moc co do činění.
Čtěte také: Pavoučí jed člověka ochromí jen v určitých případech. Rozhoduje, čím se pavouk živí
Nedivili bychom se ale, kdyby i ten nejotrlejší člověk neznejistěl v momentě, kdy na něj začnou pavouci pršet z nebe. A to se klidně může stát. Podobné události zachytili už na několika místech na světě, naposledy v Brazílii.
😳 Spiders have taken over the sky in Brazil. This apocalypse happens every year from December to March in hot and humid weather in rural areas.
— Gennady Simanovsky (@GennadySimanovs) February 1, 2025
Huge groups of up to 500 spiders weave webs that stretch across the entire sky.
No danger to humans. pic.twitter.com/xAjEtUgnnR
Páření nebo migrace
Podobné případy lidé hlásí většinou z Brazílie a Austrálie a jde o fenomén, který způsobují celkem dva faktory. Na obrázcích výše turisté v Brazílii natočili pavouky během něčeho, co by se z nedostatku jiných výrazů dalo pojmenovat pavoučí orgie. Jak pro NDTV vysvětlila bioložka Kayron Passosová, víc než pětistovka pavouků spolu upletla neuvěřitelně rozměrnou síť, která se stala dějištěm jejich synchronizovaného namlouvacího rituálu.
„Samičky mají orgán, který se jmenuje spermatéka; ten jim umožňuje uchovávat sperma mnoha různých samců a používat je průběžně k oplodňování vajec. Jde o strategii, díky níž pavouci zaručují genetickou variabilitu i vyšší počet potomků,“ tvrdí Passosová. Ve chvíli, kdy pavouci s pářením skončí, obří síť opustí; jinými slovy, zkrátka skočí dolů k zemi. Což skutečně připomíná pavoučí déšť.
Podobně to vypadá, pokud se připleteme k masové pavoučí migraci pomocí takzvaného ballooningu. Tuhle zajímavou taktiku si osvojilo hodně pavoučích druhů a v praxi vypadá celkem vtipně. Pavouk si vyleze na vyvýšené místo, vystrčí zadeček a uvolní do prostoru jemná vlákna. A najednou odletí jako na padáku. Někteří pavouci takhle dokážou překonat i desítky kilometrů a přeletět třeba z jedné hory na druhou. Psali jsme o tom v tomto článku.
Zajímavé je, že k tomu nepoužívají jen vítr, ale také elektrostatické pole v atmosféře. Výsledek je ale stejný pro každého, kdo se nechtěně připlete na jejich přistávací plochu, obzvlášť pokud se jedná o hromadnou migrační událost. To se stává, když podmínky k letu nejsou dlouho příznivé. Pavouci se postupně nahromadí na místech vhodných k odletu a jakmile se počasí změní, vyrazí všichni najednou. Výsledkem je děsivá koncentrace vlajících vláken a těl, která se snášejí z oblohy jako hustý pavoučí déšť.
Zdroj: NDTV, National Geographic, The Guardian.
Video, které jste mohli minout: Nejjedovatější žáby světa zabíjejí na potkání. Protijed neexistuje, lidé s nimi mají velké plány.