Gigantický obličej na Marsu byl velkou záhadou. Konspirační teorie si vyžádaly další podrobné fotky
Už v roce 1976 se podařilo sondě Viking 1 pořídit fotografii Marsu, která se obratem zařadila na seznam nejznámějších snímků rudé planety, jaké známe dodnes. Řeč je pochopitelně o záhadné tváři, která mnoha lovcům senzací sloužila jako instantní důkaz, že na Marsu byl inteligentní život nebo že ho tam nějaká dřívější civilizace importovala ze Země. Znělo to fantasticky, bylo to šokující, ovšem jen do chvíle, než NASA poskytla lidstvu další snímky.
Jak už nepochybně víte, tvář z Marsu je výsledkem hry světla, resp. stínu a psychologického jevu zvaného pareidolie. Nám lidem je velmi blízké připodobňovat některým jevům či předmětům tvar něčeho známého, a právě to se s kopcem v údolí Cydonia stalo. Přičíst musíme samozřejmě i kvalitu bezmála 50 let staré fotografie, která v přesvědčení, že se na Marsu nachází obrazec veliké tváře, nepochybně také významně přispěla.
Ne tvář, ale kopec
Co dalšího ale NASA o útvaru v uplynulých letech zjistila? V první řadě se na oblast zaměřily modernější sondy, které byly schopné přinést detailnější fotografie a dokázat, že jde skutečně jen o obyčejný kopec. Jedny z nejpřesvědčivějších snímků pořídil fotoaparát HiRISE na sondě Mars Reconnaissance v roce 2007, který patrně vyvrátil poslední konspirace o tomto místě. Útvar, kterému bychom na Zemi nejspíš říkali stolová hora, nicméně začal velmi zajímat astronomy a geology, kteří na jeho vrstvách mohou studovat vývoj Marsu.
Čtěte také: Sonda Perseverance vytrvale zkoumá Mars. Podívejte se na její práci
Vědci tak mimo jiné dostali další náznak, že Mars kdysi pokrývaly oceány, což ve svém prohlášení komentuje i vědec z britského Národního historického muzea Joe McNeil. „Kopce na [pláni] Chryse Planitia jsou bohaté na jíl, což znamená, že voda v kapalném skupenství musela být na povrchu ve velkém množství přítomna přibližně před 4 miliardami let,“ říká McNeil. Až další bádání ale bude moci tyto teze potvrdit, případně se díky němu dozvíme více o tom, zda na Marsu někdy existoval život.
Video, které jste mohli minout: Apollo 11 přistálo s palivem na 20 sekund, záznam letu je plný adrenalinu