Signál vyslaný z Marsu byl konečně rozluštěn. Otec a dcera vypálili rybník vědeckým kapacitám
V květnu 2023 byla z Marsu vyslána zpráva směrem k Zemi. Ačkoliv by se to mohlo zdát jako námět pro strhující sci-fi, musíme trochu zvolnit. Signál se zakódovanou zprávou si totiž lidé poslali sami, aby nasimulovali situaci, kdy bychom zaznamenali nějaký skutečný kontakt s mimozemšťany. Za iniciativou A Sign in Space stála umělkyně Daniela de Paulis, která přes rok čekala na to, jestli zprávu vyslanou sondou ExoMars Trace Gas Orbiter někdo skutečně rozlouskne.
Fascinující je, že se do projektu od května roku 2023 zapojilo přes pět tisíc vědců, kteří se pustili do zpracování syrových dat a uplatňovali nejrůznější postupy na možné dekódování. Záznam vysílání zveřejnila trojice observatoří, která jej původně zachytila, a jak informuje Evropská vesmírná agentura, už za 10 dní byla ze signálu úspěšně extrahována samotná data. Trvalo nakonec až do 7. června roku 2024, než byl znám výsledek a lidstvo si mohlo odškrtnout, že by se s neznámým signálem z vesmíru zřejmě dokázalo popasovat.
Rodinný byznys
Jak už je uvedeno výše, o dekódování zprávy se postaral tým otec-dcera ze Spojených států. Ken a Keli Chaffinovi postupně přišli na to, že zpráva zřejmě zahrnuje obrazce chemických sloučenin, a odsud už nebylo daleko k postupnému odhalení pěti aminokyselin a proteinů, které jsou stavebními bloky veškerého života. „Než se dostali k výsledku, Chaffinovi nechali simulaci běžet dlouhé dny poté, co si uvědomili, že obsahuje nějaké buněčné informace o životních formách,“ píše se v prohlášení ESA.
Čtěte také: UFO se vzneslo nad americkou vojenskou základnu. Svědectví vojáků se dokonale shodují
Na řešení se nyní můžete podívat sami, jak ale uvádí Evropská vesmírná agentura, výsledek – finální podobu zprávy – je ještě nutné nějakým rozumným způsobem interpretovat, protože by se pořád mělo jednat o umělecké dílo, takže k jeho posouzení se nyní mohou hlásit další lidé. Zároveň je také na místě úvaha, zda by to se zprávou zaslanou jinou civilizací, než je ta naše, bylo rovněž tak snadné. Už po staletí se při šifrování a dešifrování využívá matematika, kombinatorika a další osvědčené postupy, které považujeme do určité míry za konstantní a univerzální, ve finále ale platit nemusí.
Great headline on Live Science! https://t.co/y6ViiPurqk
— Daniela de Paulis (@danieladepaulis) November 1, 2024
Sama Daniela de Paulis se zatím k rozluštění její zprávy nevyjádřila konkrétně, na sociálních sítích ale sdílí články informující o úspěchu Chaffinových a je patrně jen otázkou času, než se ke zprávě přihlásí a její vnímání sama posune novým směrem.
Zdroj: ESA, Live Science
Video, které jste mohli minout: Jak dlouho lze žít pod vodou v ponorce? Čeští vědci provedli čtyřletý experiment, padl rekord