O Zemi nevíme nic! Pod povrchem se našlo bohatství, které může zachránit lidstvo
Pod zemským povrchem je více vody než v oceánech, tvrdí vědci
Pod zemským povrchem se skrývá přinejmenším třikrát více vody, než kolik jí v současnosti naplňuje všechny světové oceány. Tvrdí to američtí geofyzikové, kteří svůj nový objev zveřejnili v časopise Science. Podle nich důkazy o obrovských rezervoárech vody ukryté stovky kilometrů hluboko v zemském plášti mohou pomoci vysvětlit, jak vznikla planeta v současné podobě a jak se utvářely oceány.
Skupině odborníků pod vedením Stevea Jacobsena z univerzity v Illinois se podařilo dokázat hypotézu, s níž vědci pracovali již delší dobu. Podle nich se skrývá obrovské množství vody v horkém zemském plášti – na rozhraní mezi jeho svrchní a spodní části v hloubce kolem 600 kilometrů pod povrchem planety. Voda se tam nachází ve vrstvách minerálu ringwoodit, což je forma olivínu, který kvůli vysokému tlaku a teplotě ve velkých hloubkách mění svou krystalickou strukturu.
Jacobsenův tým zkoumal na 2000 seismografech seismické vlny během 500 zemětřesení. Z měření rychlosti těchto vln v nejrůznějších hloubkách vědci odvodili typy hornin, jimiž tyto vlny prošly. Vodu odhalili na základě toho, že voda vlny výrazně zpomaluje. Zkoumání se zatím omezilo pouze na prostor Spojených států.
Nový objev je významný hlavně kvůli teoriím, které se snaží nastínit, jak se vůbec na Zemi dostala voda. Někteří geologové se domnívali, že voda se na planetu mohla dostat například po nárazu komet, nyní se ale zdá pravděpodobnější, že voda na povrch pronikla z hlubin Země.
"Myslím, že tu konečně máme důkaz o vodním cyklu na planetě, který může pomoci vysvětlit, proč je na povrchu Země tak velké množství tekuté vody. Vědci hledali vodu hluboko pod povrchem desítky let," řekl Jacobsen.
Nedostatek vody
Jedno z oblíbených rčení říká, že zatímco v 21. století se budou vést války o ropu, ve 22. století se bude bojovat o vodu. Není to žádná fráze, ale bohužel smutná realita: zásoby pitné podzemní vody se nám daří vyčerpávat mnohem rychleji, než se stačí obnovovat, a opravdu tak hrozí, že bychom se mohli za pár desítek let ocitnout na suchu...
Nový objev rozhodně není využitelný k zásobování lidstva vodou, alespoň při současných technických znalostech. Ale spíš naznačuje, jak málo toho zatím o naší planetě víme a jak složitý a komplexní vlastně může být koloběh vody...
ČTK