Konečně obyvatelná planeta jen kousek od Země? Nový objev je přelomový, s balením kufrů ale ještě počkejte
Astronomové potvrdili existenci planety, která splňuje podmínky pro život. Co víc, s ohledem na vzdálenosti objektů ve vesmíru ji máme v podstatě za rohem. Planeta HD 20794d se totiž nachází pouhých 20 světelných let daleko a potenciálně by se mohla stát budoucím cílem našeho bádání a prozkoumávání. Bohužel, výzkum této planety ze Země značně stěžuje fakt, že z naší perspektivy neprochází HD 20794d před svou hvězdou, což bohužel vylučuje ze hry hlavní metodu zkoumání atmosfér exoplanet.
Ačkoliv se kolem nás nachází nezměrné množství hvězd a hlavně planet, možnosti našeho bádání jsou značně omezené. Naplno se to odráží v honbě za hledáním života ve vesmíru, ať už by šlo jen o jeho objevení nebo naopak o nalezení místa, kde by život - ten náš - mohl pokračovat. V tomto ohledu postupují astronomové podle sady kritérií, které musí převážně planety splňovat, aby na nich mohl vzniknout život podobný našemu. Až dosud však lidstvo nenašlo žádnou planetu, která by tato kritéria splňovala ve všech bodech.
Důležitá kritéria
Doposud byla za nejlepšího kandidáta považována planeta LHS 1140b, která je v souladu s nejvíce podmínkami. Doslova na paty ji ale šlape právě HD 20794d a je možné, že jsme se konečně strefili. Aby bylo názvosloví přehledné, celý systém je pojmenován jako HD 20794 podle hvězdy, kolem které – jak se zprvu zdálo – obíhaly tři planety. Vědcům se ale zdály být příliš blízko hvězdě, což vedlo ke konstatování, že se na nich život pravděpodobně nenachází a nebyl by tam možný. Později však začali vědci mluvit o tom, že hvězdu HD 20794 obíhá ještě jedna planeta – odtud označení písmenem d – která se má nacházet v tzv. obyvatelné zóně.
Čtěte také: Vědci nejspíš objevili první měsíc mimo sluneční soustavu. Je plný vybuchujících sopek
Spekulace potvrdil v roce 2023 tým vedený astronomem Michaelem Cretignierem z University of Oxford, důkazy však byly v té době ještě značně mlhavé. Tým se však nenechal odradit a věnoval další roky pečlivé analýze dat, aby vyloučil všechny možné zdroje chyb. Vědci využili původní údaje z přístroje HARPS na observatoři La Silla v Chile a zkombinovali je s novými informacemi jeho nástupce pojmenovaného ESPRESSO. Důkazy pak zveřejnili v odborném časopise Astronomy and Astrophysics a učinili tak další významný krok v pátrání po životě mimo naší sluneční soustavu.
„Bylo pro mě obrovským potěšením potvrdit existenci čtvrté planety,“ řekl Cretignier a doplnil, že šlo zároveň o úlevu. Původní signál byl totiž na hranici detekčních možností spektrografů a nebylo tudíž zřejmé, zda je, či není skutečný. Nakonec byl a nyní se mohou astronomové zabývat dalšími důležitými věcmi, jako je například hmotnost HD 20794d. Zdá se, že hmotnost je až 6násobně vyšší než hmotnost Země, což by ji mohlo dát šanci udržet atmosféru. Bohužel ale toto pozitivum v negativním slova smyslu vyvažuje fakt, že trajektorie nově objevené planety je ve vztahu ke své hvězdě velmi protáhlá, což s sebou nese velké teplotní výkyvy a extrémní sezónní změny.
Zdroj: Astronomy and Astrophysics, University of Oxford
Video, které jste mohli minout: Sarkofág jaderné elektrárny v Černobylu zasáhl dron. Kryt byl výrazně poškozen, říká Zelenskyj