7. ledna 2023 05:30
Adam Vala

Země má novou ochranu před asteroidy. Jedna hrozba je obzvlášť blízko

Dosud se při potenciální ochraně planety před asteroidy počítalo s jadernou zbraní či odstrčením tělesa. Nyní do arzenálu vstupuje nová technologie, která je výrazně méně explozivní než katastrofické sci-fi Armageddon.

Jedním z oblíbených námětů katastrofických filmů je odvracení zkázy Země, která má být zasažena asteroidem nebo jiným obřím tělesem. V nedávné době to mohl být například snímek Moonfall, ale ještě křiklavějším je Armageddon, ve kterém parta vrtařů odcestovala na letící asteroid, aby do něj udělala díru a pokusila se jej rozdělit vedví pomocí jaderných náloží. Realita ale bývá o poznání nudnější, což dokazuje nový plán, ve kterém by při snaze zachovat život na naší planetě sehrály roli neviditelné rádiové paprsky.

O první testy se pokusili operátoři anténní soustavy HAARP na Aljašce, když vyslali dlouhé rádiové vlny k asteroidu prolétávajícímu kolem naší planety v pouhé dvojnásobné vzdálenosti Měsíce. Důvodem však nebyla snaha skálu plující vesmírem vychýlit z dráhy či ji jakkoliv narušit, ale dokonale poznat a připravit efektivní řešení v případě, kdyby se asteroid nacházel na kolizním kurzu s naší planetou. Pracovníci Aljašské univerzity ve městě Fairbanks tak rozšířili dosavadní metody, kdy se pomocí krátkých rádiových vln zkoumá převážně povrch asteroidů, a pronikli pomocí systému HAARP mnohem hlouběji.

Příprava na asteroid Apophis

Cílem pozorování byl asteroid 2010 XC15, který měří v průměru asi 152 metrů, takže je na poměry asteroidů malý. Signály, které k němu byly vyslány, jsou nicméně schopny proniknout pod povrch a získat představu o vnitřní struktuře horniny. V tomto případě by detailní poznání asteroidu zevnitř mohlo vědcům poskytnout návod, jak jednoho dne zlikvidovat nebo vychýlit jiný vesmírný kámen, který by se k Zemi přiblížil ještě blíže a ohrožoval ji.

Takovým může být asteroid Apophis, který 13. dubna 2029 proletí kolem Země ve vzdálenosti pouhých 32 tisíc kilometrů. Jen pro představu, to je blíže než spousta satelitů, které v současnosti obíhají kolem naší planety. Astronomové k němu proto již dlouho upírají svůj zrak a na základě aktualizovaných pozorování nyní soudí, že nebude hrozbou nejméně sto let. To jim dává dostatek času na to, aby vymysleli, jak se s Apophisem vypořádat, protože až se vrátí, náraz by byl v podstatě nevyhnutelný.

Zdroj: New Atlas

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom